do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Exoplaneta obíhající vzdáleného bílého trpaslíka by mohla naznačovat budoucnost sluneční soustavy

Pomocí mikrogravitační čočky se astronomům podařilo detekovat exoplanetu u bílého trpaslíka vzdáleného 6 523 světelných let. Tento hvězdný systém by mohl nabízet pohled do budoucnosti sluneční soustavy. Během několika miliard let se ze Slunce stane také bílý trpaslík, osud planet ve sluneční soustavě však zatím zůstává jistý.



Gravitační čočka

Gravitační čočka je jev, při kterém je světlo vzdáleného objektu deformováno masivním objektem v popředí. Objekt v popředí, většinou masivní hvězda nebo celá galaxie, tak vlastně působí podobně jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu lze získat zajímavé informace o vzdálených objektech ve vesmíru.

Mikro čočka

Gravitační mikro čočka je podobná metoda, pomocí které je ve stejné situaci zkoumán objekt v popředí.

Astronomové si zatím nejsou jistí, zda planety mohou přežít zánik hvězdy hlavní posloupnosti a vznik bílého trpaslíka. Očekávají, že planety na oběžných drahách jako je Merkur, Venuše a Země zaniknou při nafouknutí hvězdy při fázi rudého obra. Co se ale stane s planetami ve vzdálenosti Jupitera je ve hvězdách.

Systém MOA-2010-BLG-477L nyní ukazuje, že planety mohou u bílých trpaslíků existovat. Je nicméně otázkou, jak moc projdou proměnnou. Musí se totiž vypořádat s materiálem, který hvězda při zániku odhodí do svého okolí a svou roli bude jistě hrát také proměna hvězdy samotné. Je tak možné, že i kdyby některé z planet zánik Slunce přežily, byly by od své dnešní podoby k nerozeznání.

Možná exoplaneta u jiného bílého trpaslíka

Exoplaneta byla před rokem pozorována také u dalšího bílého trpaslíka WD 1856.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety
Načítám stránku...
x zrušit