Teleskopy < LIVING fUTURE

NASA vybrala k realizaci misi teleskopu COSI, který bude zkoumat vznik těžkých prvků ve vesmíru

NASA vybrala misi teleskopu COSI (Compton Spectrometer and Imager) ze čtyř konceptů, které byly ve finále aktuálního kola programu Astrophysics Explorers. Teleskop COSI nyní přejde do fáze vývoje a následného sestavení, v roce 2025 by měl odletět do vesmíru. Jeho úkolem bude průzkum vesmíru v gama záření, ve kterém bude odkrývat evoluci hvězd a vznik různých chemických prvků.

MiseStartStatus
missions icon COSI 2025 Plánovaná
Pozůstatek exploze supernovy E0102

Pozůstatek exploze supernovy E0102 V tomto kompozitním obrázku jsou rentgenová data z teleskopu Chandra fialovou a modrou barvou, viditelné světlo z teleskopu VLT jsou světle červenou a signály zachycené teleskopem Hubble tmavě červené a zelené.Prostřednictvím měkkého gama záření bude teleskop zkoumat například vznik atomů těžkých prvků v supernovách, nebo záření, které vzniká při anihilaci antihmoty. Detektory teleskopu budou schopné zaznamenat gama záření o energiích mezi 0,2 a 5 milionů elektronvoltů.

Náklady na vývoj teleskopu by měly dosáhnout 145 milionů dolar (bez letu do vesmíru). Raketa, která teleskop do vesmíru vynese, zatím nebyla vybrána. NASA počítá, že ji vybere v pozdějším termínu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Teleskopy
tag icon
Další články z kategorie
Teleskopy