do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Astronomům se podařilo několika teleskopy prozkoumat supernovu v blízké galaxii krátce po její explozi a také před ní

Supernova SN 2020fqv byla poprvé zpozorována observatoří Zwicky Transient Facility v roce 2020. Pouhých několik hodin po explozi už místo zkoumal v detailu také Hubblův teleskop. Další data potom vědci získali z teleskopu TESS, který toto místo na obloze snímal každých 30 minut. Díky této unikátní kombinaci získali vědci nezvykle hodně informací o samotné hvězdě a průběhu exploze, ve které zanikla.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá


Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Supernova SN 2020fqv se nachází v galaxii NGC 4567 ve vzdálenosti 60 milionů světelných let. Na snímku lze galaxii vidět ještě se sousední NGC 4568, se kterou je společně označována jako Motýlí galaxie. Obě galaxie pozorujeme uprostřed procesu kolize, kdy dochází k jejich spojení.

Data z teleskopu TESS poskytla pohled na galaxii a místo výskytu původní hvězdy ještě před explozí. To vědcům odhalilo vzácný pohled na vývoj hvězdy těsně před supernovou. Vědci díky tomu získali nebývalý vhled do procesu, který doposud mohli zkoumat ve většině případů až po explozi.

Díky nově získaným datům vědci odhadli hmotnost původní hvězdy na 14-15 Sluncí. Využili k tomu tří rozdílných metod a výsledek vyšel vždy podobný.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit