do not follow here
Vesmírné stanice < LIVING fUTURE

Nové orbitální stanice Orbital Reef a Starlab: Soukromé firmy se předhánějí ve svých plánech na náhradu ISS

Blue Origin společně se Sierra Space a Boeingem v pondělí oznámili, že plánují postavit komerční vesmírnou stanici. Její zprovoznění plánují na druhou polovinu 20. let a měla by dokázat pojmout až 10 lidí. Podobné plány v minulém týdnu oznámila také skupina společností Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin. Jejich komerční stanice by mohla být zprovozněna v roce 2027.Životnost Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) není nekonečná. V průběhu 20. let bude pravděpodobně vyřazena z provozu, nebo se rozdělí na menší části, z nichž některé budou pokračovat ve službě dál. Během několika let by ale na oběžné dráze mohly vyrůst komerční vesmírné stanice, které na činnost ISS navážou.

V posledních dnech s objevily hned dva nové projekty, které plánují na oběžné dráze provozovat komerční orbitální komplexy. Připojují se tak k už několika plánovaným vládním i nevládním projektům.

Orbital Reef

Stanice pojmenovaná Orbital Reef je společným projektem Blue Origin a Sierra Space a má podporu Boeingu a Arizona State University. Nová stanice by měla Zemi obíhat ve výšce 500 kilometrů (ISS je ve výšce kolem 400 km). Poskytne prostor o objemu 830 metrů krychlových (ISS má 915 m3) a bude moci ubytovat až 10 pasažérů. Blue Origin, Sierra Space i Boeing vyvíjí své vlastní vesmírné lodě, které by na stanici mohly dopravovat její obyvatele. Blue Origin zatím provozuje s New Sheppard pouze suborbitální lety, paralelně ale vyvíjí také výkonnější raketu New Glenn. Sierra Space zase vyvíjí malý raketoplán Dreamchaser, který by na oběžnou dráhu mohl letět u v příštím roce. Boeing už několik let testuje svou vesmírnou loď Starliner, ta už do vesmíru letěla, ale zatím bez posádky.

Starlab

Dalším nedávno ohlášeným projektem je vesmírná stanice Starlab. Stojí za ní firmy Nanoracks, která se nyní specializuje na vypouštění malých nákladů z ISS, Lockheed Martin, která pro NASA už roky vyvíjí vesmírné sondy a Voyage Space, která má zajišťovat financování. Stanice by měla mít objem 310 m3 a zvládne ubytovat 4 pasažéry.

Plánované vesmírné stanice

Název Začátek výstavby Popis
Tiangong 2021 (Large modular space station, Chinese space station, Čínská vesmírná stanice). Čína v rámci svého vesmírného programu provozuje vlastní vesmírnou stanici. Její konstrukce bude vycházet z laboratoří Tiangong a výstavba začala v dubnu 2021.
Lunar Gateway 2024 Vesmírná stanice na oběžné dráze Měsíce, kterou v průběhu příštích 5 let plánuje začít stavět NASA se svými partnery. Ubytování bude poskytovat zřejmě přechodně pro posádku 4 astronautů cestující na povrch Měsíce.
Axiom Station 2025 Axiom se dohodl s NASA o instalaci svých komerčních modulů k ISS. Ty rozšíří prostor stanice a budou moci ubytovat vesmírné turisty. Po dosloužení ISS plánuje Axiom oddělení svého segmentu jako základu samostatné stanice. První moduly by se k ISS mohly připojit už v roce 2024.
Russian Space Station 2025 Plánovaná ruská orbitální stanice.
Space Complex Alpha n/a Společnost Bigelow Aerospace testuje nafukovací vesmírné moduly. Jeden z nich je aktuálně připevněný k ISS. V budoucnosti má Bigelow plány vytvořit vlastní vesmírnou stanici Space Complex Alpha a následně i Space Complex Bravo. V roce 2020 se nicméně firma dostala do problémů a propustila všechny své zaměstnance. Osud plánů na orbitální stanice je tak zatím u ledu.
Voyager Space Station 2025 (VSS, původně Von Braun Station) Koncept společnosti Orbital Assembly Corporation na výstavbu první stanice s umělou gravitací. První kroky ke stavbě stanice pomocí robota by mohla začít kolem roku 2025.
Indická vesmírná stanice n/a Indická vesmírná agentura plánuje v rámci svého vesmírného programu výstavbu vlastního orbitálního komplexu. Prvním krokem má být první let indických astronautů ve vesmírné lodi Gaganyaan v roce 2022. Vesmírná stanice by se mohla začít stavět 5 - 7 let po tomto letu.
Aurora Space Station n/a Komerční vesmírná stanice plánovaná společností Orion Span. Původní plány byly se začátkem v roce 2021, ale v posledních měsících žádné nové informace o projektu nejsou.
Starlab 2027 Projekt společností Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin.
Orbital Reef n/a Plánovaná stanice společností Blue Origin, Sierra Space s podporou Boeingu a Arizona University.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné stanice

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné stanice
Načítám stránku...
x zrušit