do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Rusko ukončuje spolupráci se západními zeměmi: stáhne se z Mezinárodní vesmírné stanice

Ruská federace se díky své invazi na Ukrajinu stává stále izolovanější zemí a jinak tomu není ani na oběžné dráze a hlouběji ve vesmíru. Západní země uvalily na Rusko rozsáhlé sankce, což vedlo k tomu, že se Rusko plánuje stáhnout z programu Mezinárodní vesmírné stanice. Spolupráci s ruskou vesmírnou agenturou už také ukončila ESA, což znemožnilo realizaci mise ExoMars.Aktuálně

18:38
30.07.
Nový ředitel Roskomosu Yuri Borisov v pátek prohlásil, že zatím nebylo stanoveno datum, kdy Rusko opustí Mezinárodní vesmírnou stanici. Má se tak stát až poté, co bude mít vlastní orbitální stanici. Její podoba ani rok spuštění však zatím nebyly zveřejněny. V průběhu týdne se objevily zprávy, že Rusko hodlá program ISS opustit už v roce 2024, nyní však Borisov upřesnil, že v tomto roce Roskosmos teprve začne s procesem odcházení.
18:44
01.05.
Ředitel ruské vesmírné agentury Dmitri Rogozin prohlásil, že se Rusko stáhne z programu ISS. Rozhodnutí už podle něj padlo a o termínu budou partneři informováni s ročním předstihem. Zatím není zřejmé, co samotné stažení znamená, už dříve se nicméně spekulovalo o tom, že by se ISS mohla rozdělit na dvě části: ruskou a mezinárodní. Důvodem stažení jsou podle Rogozina protiruské sankce. Ty jsou namířené proti ruským společnostem kvůli neoprávněné invazi Ruska na Ukrajinu. Kvůli konfliktu už s Ruskem ukončila spolupráci Evropská vesmírná agentura.

Budoucnost ISS

Zbylí partneři programu ISS (NASA, ESA, Japonsko a Kanada) hodlají na stanici pokračovat nejméně do roku 2030. Ruská strana do programu přispívá hlavně dopravou astronautů a zásob, nicméně obě tyto aktivity nyní mohou zajistit také komerční partneři SpaceX a Northrop Grumman. Ruské lodě také zajišťují zvyšování oběžné dráhy stanice, tuto schopnost nicméně nedávno vyzkoušela také nákladní loď Cygnus od Northrop Grumman.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
  Související článek

  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  ISS

  Načítám stránku...
  x zrušit