Rusko se stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice

01. 05. 2022
Ředitel ruské vesmírné agentury Dmitri Rogozin prohlásil, že se Rusko stáhne z programu ISS. Rozhodnutí už podle něj padlo a o termínu budou partneři informováni s ročním předstihem. Zatím není zřejmé, co samotné stažení znamená, už dříve se nicméně spekulovalo o tom, že by se ISS mohla rozdělit na dvě části: ruskou a mezinárodní.
Důvodem stažení jsou podle Rogozina protiruské sankce. Ty jsou namířené proti ruským společnostem kvůli neoprávněné invazi Ruska na Ukrajinu. Kvůli konfliktu už s Ruskem ukončila spolupráci Evropská vesmírná agentura.
Zbylí partneři programu ISS (NASA, ESA, Japonsko a Kanada) hodlají na stanici pokračovat. Ruská strana do programu přispívá hlavně dopravou astronautů a zásob, nicméně obě tyto aktivity nyní mohou zajistit také komerční partneři SpaceX a Northrop Grumman. Ruské lodě také zajišťují zvyšování oběžné dráhy stanice, tuto schopnost by v budoucnu měly mít naklání lodě Cygnus od Northrop Grumman.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Letošní start evropského roveru k Marsu neproběhne. ESA hledá cestu jak misi zachránit
10. 4. 2022 Kvůli probíhající ruské invazi na Ukrajinu bude odložena mise Exomars, která měla dopravit evropský rover Rosalind Franklin na povrch Marsu. Do vesmíru jej měla vynést ruská raketa Sojuz a tamní vesmírná agentura se podílela také na vývoji přistávacího modulu Kazačok a některých přístrojů roveru.
Zástupci 22 zemí Evropské vesmírné agentury rozhodli o ukončení spolupráce s Ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Evropsko-ruský projekt ExoMars tím byl prakticky odsouzen k zániku. ESA proto nyní hledá možnosti, jak už hotový a otestovaný rover Rosalind Franklin dostat do vesmíru a na povrch Marsu.
Startovací okno pro lety k Marsu se otevírá zhruba jednou za 2 roky, je však otázkou, zda dokáže ESA do té doby přijít s náhradou rakety a hlavně přistávacího modulu.
Roskosmos už stáhl několik desítek svých pracovníků z evropského kosmodromu Kourou v jižní Americe. V rámci evropských misí odtud startovaly do vesmíru mimo jiné i ruské rakety Sojuz.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích