ExoMars < LIVING fUTURE

Letošní start evropského roveru k Marsu neproběhne. ESA hledá cestu jak misi zachránit

Kvůli probíhající ruské invazi na Ukrajinu bude odložena mise Exomars, která měla dopravit evropský rover Rosalind Franklin na povrch Marsu. Do vesmíru jej měla vynést ruská raketa Sojuz a tamní vesmírná agentura se podílela také na vývoji přistávacího modulu Kazačok a některých přístrojů roveru.

MiseStartStatus
missions icon Rosalind Franklin 2026-2028 Plánovaná


Aktuálně

08:31
10.04.
Členské státy ESA (včetně České republiky) se jednohlasně shodly na urychleném zhotovení studie, která má zmapovat možnosti realizace mise ExoMars bez ruské účasti.
20:42
07.04.
ESA se o dalším postupu baví s americkou vesmírnou agenturou NASA. Ve hře je využití amerických technologií a postupů, ale i náhrada ruských částí mise evropskými.
18:42
17.03.
obrázek ke zprávěEvropská vesmírná agentura potvrdila, že odlet roveru Rosalind Franklin letos neproběhne. Pokud se spolupráce s Ruskem neobnoví, což aktuálně není kvůli ruské invazi na Ukrajinu možné, mise bude zřejmě odložena až na rok 2026, nebo 2028.

ESA nyní hledá cestu, jak misi zbavit ruských komponent, a misi tak zachránit. Nejvýznamnější z nich je přistávací modul Kazačok, který měl rover dopravit na povrch Marsu.
Zástupci 22 zemí Evropské vesmírné agentury rozhodli o ukončení spolupráce s Ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Evropsko-ruský projekt ExoMars tím byl prakticky odsouzen k zániku. ESA proto nyní hledá možnosti, jak už hotový a otestovaný rover Rosalind Franklin dostat do vesmíru a na povrch Marsu.

Startovací okno pro lety k Marsu se otevírá zhruba jednou za 2 roky, je však otázkou, zda dokáže ESA do té doby přijít s náhradou rakety a hlavně přistávacího modulu.

Roskosmos už stáhl několik desítek svých pracovníků z evropského kosmodromu Kourou v jižní Americe. V rámci evropských misí odtud startovaly do vesmíru mimo jiné i ruské rakety Sojuz.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ExoMars

tag icon
Další články z kategorie
ExoMars