do not follow here
ExoMars < LIVING fUTURE

Evropský rover Rosalind Franklin zřejmě odletí do vesmíru nejdřív v roce 2028

Evropská vesmírná agentura ukončila spolupráci s Ruskem na misi Exomars, důvodem je probíhající ruská invaze na Ukrajinu. Rusko se na misi mělo podílet dopravou roveru Rosalind Franklin na Mars (raketa i přistávací modul) a vyvinulo některé z jeho přístrojů.

MiseStartStatus
missions icon Rosalind Franklin 2028 Plánovaná


Aktuálně

21.10.
2022
obrázek ke zprávěEvropská vesmírná agentura požaduje po členských státech dodatečné finance, které by umožnily realizaci mise roveru Rosalind Franklin. V následujících letech by mělo dojít k náhradě ruských elementů mise americkými. Podle ESA bude mít mise vědecké opodstatnění i po tolika letech, žádná plánovaná mise zatím nepočítá s vrtáním pod až 4 miliardy let starý povrch.
20.07.
2022
obrázek ke zprávěRusko pohrozilo, že kvůli ukončení spolupráce s ESA na projektu ExoMars znemožní používání evropského robotického ramene na ISS, které je uchyceno na ruské části stanice.
10.04.
2022
Členské státy ESA (včetně České republiky) se jednohlasně shodly na urychleném zhotovení studie, která má zmapovat možnosti realizace mise ExoMars bez ruské účasti.
07.04.
2022
ESA se o dalším postupu baví s americkou vesmírnou agenturou NASA. Ve hře je využití amerických technologií a postupů, ale i náhrada ruských částí mise evropskými.
17.03.
2022
obrázek ke zprávěEvropská vesmírná agentura potvrdila, že odlet roveru Rosalind Franklin letos neproběhne. Pokud se spolupráce s Ruskem neobnoví, což aktuálně není kvůli ruské invazi na Ukrajinu možné, mise bude zřejmě odložena až na rok 2026, nebo 2028.

ESA nyní hledá cestu, jak misi zbavit ruských komponent, a misi tak zachránit. Nejvýznamnější z nich je přistávací modul Kazačok, který měl rover dopravit na povrch Marsu.
Zástupci 22 zemí Evropské vesmírné agentury rozhodli o ukončení spolupráce s Ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Evropsko-ruský projekt ExoMars tím byl prakticky odsouzen k zániku. ESA proto nyní hledá možnosti, jak už hotový a otestovaný rover Rosalind Franklin dostat do vesmíru a na povrch Marsu.

Startovací okno pro lety k Marsu se otevírá zhruba jednou za 2 roky, je však otázkou, zda dokáže ESA do té doby přijít s náhradou rakety a hlavně přistávacího modulu.

Roskosmos už stáhl několik desítek svých pracovníků z evropského kosmodromu Kourou v jižní Americe. V rámci evropských misí odtud startovaly do vesmíru mimo jiné i ruské rakety Sojuz.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ExoMars

tag icon
Další články z kategorie
ExoMars