do not follow here
ExoMars < LIVING fUTURE

Evropský rover Rosalind Franklin zřejmě odletí do vesmíru nejdřív v roce 2028

Evropská vesmírná agentura ukončila spolupráci s Ruskem na misi Exomars, důvodem je probíhající ruská invaze na Ukrajinu. Rusko se na misi mělo podílet dopravou roveru Rosalind Franklin na Mars (raketa i přistávací modul) a vyvinulo některé z jeho přístrojů.

MiseStartStatus
missions icon Rosalind Franklin 2028 Plánovaná


Aktuálně

20:03
21.10.
Evropská vesmírná agentura požaduje po členských státech dodatečné finance, které by umožnily realizaci mise roveru Rosalind Franklin. V následujících letech by mělo dojít k náhradě ruských elementů mise americkými. Podle ESA bude mít mise vědecké opodstatnění i po tolika letech, žádná plánovaná mise zatím nepočítá s vrtáním pod až 4 miliardy let starý povrch. obrázek ke zprávě
19:18
20.07.
Rusko pohrozilo, že kvůli ukončení spolupráce s ESA na projektu ExoMars znemožní používání evropského robotického ramene na ISS, které je uchyceno na ruské části stanice.obrázek ke zprávě
08:31
10.04.
Členské státy ESA (včetně České republiky) se jednohlasně shodly na urychleném zhotovení studie, která má zmapovat možnosti realizace mise ExoMars bez ruské účasti.
20:42
07.04.
ESA se o dalším postupu baví s americkou vesmírnou agenturou NASA. Ve hře je využití amerických technologií a postupů, ale i náhrada ruských částí mise evropskými.
18:42
17.03.
Evropská vesmírná agentura potvrdila, že odlet roveru Rosalind Franklin letos neproběhne. Pokud se spolupráce s Ruskem neobnoví, což aktuálně není kvůli ruské invazi na Ukrajinu možné, mise bude zřejmě odložena až na rok 2026, nebo 2028.

ESA nyní hledá cestu, jak misi zbavit ruských komponent, a misi tak zachránit. Nejvýznamnější z nich je přistávací modul Kazačok, který měl rover dopravit na povrch Marsu.obrázek ke zprávě
Zástupci 22 zemí Evropské vesmírné agentury rozhodli o ukončení spolupráce s Ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Evropsko-ruský projekt ExoMars tím byl prakticky odsouzen k zániku. ESA proto nyní hledá možnosti, jak už hotový a otestovaný rover Rosalind Franklin dostat do vesmíru a na povrch Marsu.

Startovací okno pro lety k Marsu se otevírá zhruba jednou za 2 roky, je však otázkou, zda dokáže ESA do té doby přijít s náhradou rakety a hlavně přistávacího modulu.

Roskosmos už stáhl několik desítek svých pracovníků z evropského kosmodromu Kourou v jižní Americe. V rámci evropských misí odtud startovaly do vesmíru mimo jiné i ruské rakety Sojuz.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ExoMars

tag icon
Další články z kategorie
ExoMars
Načítám stránku...
x zrušit