do not follow here
Mlhoviny < LIVING fUTURE

Analýza modré planetární mlhoviny NGC 6905 ukázala kolik je v ní plynů a prachu

Astronomové prozkoumali pomocí Nordic Optical Teleskopu na Kanárských ostrovech planetární mlhovinu NGC 6905. Zjistili, že teplota centrální hvězdy je o něco nižší, než se předpokládalo. Změřili také množství materiálu, které tuto hvězdu obklopuje.Planetární mlhoviny

Navzdory svému jménu planetární mlhoviny nijak nesouvisí s planetami, jsou tvořeny oblaky plynů a prachu, které produkuje hvězda ve fázi červeného obra. Po odhození horních nafouknutých vrstev je potom zbylé zářící jádro (bílý trpaslík) osvětluje ze středu mlhoviny, čímž vytváří nádhernou podívanou.

Mlhovina NGC 6905 (známá také jako Blue Flash Nebula) se nachází 8 800 světelných let daleko. V jejím středu se nachází hvězda s označením HD 193949, která patří do [WO]-třídy Wolf-Rayetových hvězd. Její hmotnost se odhaduje na 0,6 hmotností Slunce a poloměr na asi 0,15 poloměrů Slunce.

Teploty HD 193949 dosahují 140 tisíc Kelvinů, což je asi o 20 tisíc stupňů méně, než se doposud odhadovalo. Oproti jiným podobným hvězdám má hvězda nižší podíl dusíku vůči kyslíku. V okolí hvězdy se potom nachází plyny o celkové hmotnosti mezi 0,31 a 0,47 sluncí a také prach s hmotností mezi 0,00224 a 0,00169 slunečními masami.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mlhoviny

Načítám stránku...
x zrušit