Exoplanety < LIVING fUTURE

V atmosféře exoplanety WASP-77 Ab astronomové poprvé změřili zároveň vodu a oxid uhelnatý

Tým astronomů vedený Michaelem Linem analyzoval pomocí teleskopu Gemini atmosféru exoplanety WASP-77 Ab ve vzdálenosti 340 světelných let. Našli v ní stopy vodních par a oxidu uhelnatého ve zhruba stejném množství jako u mateřské hvězdy. Tento vědecký tým má nyní v plánu získat stejná měření u dalších podobných exoplanet, aby mohl lépe studovat jejich vývoj.

Exoplaneta, horký Jupiter

Exoplaneta, horký Jupiter Ilustrace planety obíhající vzdálenou hvězdu. Na obrázku je zobrazen tzv. horký jupiter, plynný obr podobný planetě Jupiter v naší sluneční soustavě. Na rozdíl od něj ale obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě.Masivní exoplaneta WASP-77 Ab obíhá větší ze dvou hvězd v systému WASP-77 (BD-07 436, TOI-398). Nachází se velmi blízko hvězdě podobné Slunci a řadí se mezi tzv. horké jupitery, u kterých teploty výrazně překračují 1 000 °C.

Exoplaneta WASP-77 Ab je nyní první, která má přímo změřeno množství vody a oxidu uhelnatého. Vědci předpokládají, že podobný postup bude moct být v budoucnosti využit také pro detekci známek života na vzdálených planetách.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
WASP-77 A Žlutá hvězda 344 1
part of star image
part of star image
WASP-77 B Oranžová hvězda 344 0
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety
tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety