do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Astronomové doporučují vystavět v příští dekádě obří teleskopy a zkoumat exoplanety a černé díry

Americká akademie věd (U.S. National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine) vydala tzv. Decadal survey (desetiletý přehled) pro astronomii a astrofyziku. V něm doporučila zaměřit průzkum v dalších letech na exoplanety, černé díry, neutronové hvězdy a vývoj galaxií. K tomu by měly pomoci nové velké vesmírné observatoře jako LUVOIR, HabEX nebo Lynx a také obří pozemní teleskopy TMT a GMT.Cíl 1: Hledání a zkoumání obyvatelných exoplanet

K tomuto cíli by měl pomoci nový výkonný teleskop, který dokáže planety u vzdálených hvězd přímo fotografovat. Vědci potom budou moci prostřednictvím analýzy složení jejich atmosfér zkoumat jejich obyvatelnost. Vhodným nástrojem by mohl být vesmírný teleskop HabEX (Habitable Exoplanet Observatory) s průměrem zrcadla 4 metry.

Cíl 2: Průzkum černých děr a neutronových hvězd

Prostřednictvím studia extrémně kompaktních objektů jako jsou černé díry a neutronové hvězdy by vědci chtěli nahlédnout do raného vesmíru. Tyto objekty by měly zkoumat nové observatoře ve vesmíru, na Zemi a také detektory gravitačních vln.

Cíl 3: Výzkum původu a vývoje galaxií

Poslední doporučovanou oblastí je průzkum galaxií a jejich evoluce. Jak tyto struktury vznikly z vesmírné pavučiny plynů a prachu a co ovlivňovalo míru s jakou se v nich rodí nové hvězdy. Vypuštění ale i samotný vývoj teleskopů je nicméně ještě hodně daleko. Pro některé ani zatím neexistují potřebné technologie a bude nutné je nejprve vyvinout. Zatímco pozemní obří teleskopy by mohly být spuštěny koncem 20. let, vesmírné observatoře příští generace zřejmě své první světlo zachytí až koncem 30. let.

Koncept teleskopu LUVOIR

Extremely Large Telescope

Největší teleskopy na světě

Největší optické teleskopy na světě podle sběrné plochy jejich zrcadel.
Teleskop Sběrná plocha
m2
Spuštění
Extremely Large Telescope (ELT) 978 2025
Thirty Meter Telescope (TMT) 655 2027
Giant Magellan Telescope (GMT) 368 2029
Large Binocular Telescope (LBT) 111 2008
Southern African Large Telescope (SALT) 79 2005
Keck Telescopes 76 1990, 1996
Gran Telescopio Canarias (GTC) 74 2007
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Teleskopy

tag icon
Další články z kategorie
Teleskopy
Načítám stránku...
x zrušit