do not follow here
DART < LIVING fUTURE

Sonda DART, jejímž cílem je srážka s planetkou, zprovoznila svou jedinou kameru

Ve středu 24. listopadu zažehla raketa Falcon 9 své motory a vynesla na oběžnou dráhu vesmírnou sondu DART. Jejím úkolem bude příští rok narazit do malé planetky a změnit tak její oběžnou dráhu kolem mateřské planetky Didymos. NASA tak chce společně s dalšími partnery vyzkoušet jednu z metod odklonění potenciálně nebezpečné planetky, u které by hrozila srážka se Zemí. Na misi DART v následujících letech naváže evropská mise Hera.

MiseStartStatus
missions icon DART 24. 11. 2021 - 27. 9. 2022 Ukončená: Úspěch


Aktuálně

06:32
23.12.
Kamera vesmírné sondy DART byla uvedena do provozu a poslala na Zemi první snímky. Mise zatím probíhá podle plánu.obrázek ke zprávě
10:58
24.11.
Solární panely, které mají rozpětí 19 metrů, byly podle NASA úspěšně rozvinuty.
08:53
24.11.
Po deváté hodině sonda rozvine své solární panely, to by mělo trvat asi hodinu.
08:52
24.11.
Sonda DART se úspěšně odpojila od raketového stupně a je na správné trajektorii. Bylo s ní navázáno spojení přes anténu v Austrálii.
08:00
24.11.
V 8:16 se očekává oddělení sondy DART od horního stupně rakety Falcon 9
07:46
24.11.
První stupeň rakety Falcon 9 přistál na automatické lodi v Pacifiku
07:26
24.11.
Zážeh!
Rozbalit všechny aktuality
updates

Záznam startu

Mise DART a Hera

Americká mise DART (Double Asteroid Redirection Test) si klade za úkol narazit se sondou do malého měsíce planetky Didymos, a ověřit tak, zda je možné podobnou metodou odklonit planetku, u které hrozí kolize se Zemí. Po nárazu do měsíce budou vědci zkoumat efekt, jaký měla sonda na jeho oběžnou dráhu. Následně Didymos navštíví také evropská sonda Hera, která bude mít za úkol zjistit více o následcích této řízené kolize.

Didymos je téměř kulatá planetka s průměrem kolem 0,8 kilometru která obíhá Slunce ve vzdálenosti mezi 1,01 a 1,64 AU. U planetky byl v roce 2003 objeven českým astronomem Petrem Pravcem také malý měsíc Dimorphos o průměru asi 100 metrů, který se stal cílem sondy DART. 

Časový plán mise

  • podzim 2021 start mise DART
  • 2022 září náraz sondy DART do měsíce Didymoon
  • 2023 říjen start mise Hera
  • 2026 září Vstup sondy Hera na oběžnou dráhu planetky Didymos

Sonda DART

Sonda DART s sebou neveze žádné vědecké vybavení. Na její palubě je kromě pohonu umístěna pouze kamera DRACO, která má pomoci s navigací na místo dopadu.

Cubesat LICIACube

DART 10 dní před dopadem vypustí malou 14kilovou minisondu LICIACube (Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids) vyvinutou v Itálii. Jejím úkolem bude sledovat sondu DART při nárazu do planetky. LICIACube systémem planetky Didymos proletí a pošle na Zemi snímky materiálu vyvrženého sondou DART a také snímky samotné planetky a jejího měsíce.

Sonda Hera

  • Kamera pro pozorování planetky
  • Laserový altimetr pro měření tvaru planetky i jejího měsíce a odhadnutí její hmotnosti
  • Několik sekundárních nákladů

Cubesat APEX

Tuto malou družici pro ESA vyvíjí konsorcium společností z Německa, Švédska, Finska a České republiky. Pomocí spektrometru (Asteroid Spectral Imager) bude sonda zkoumat složení obou planetek analýzou odráženého světla od povrchu. Druhým přístrojem na palubě sondy bude Secondary Ion Mass Analyser, který bude zkoumat interakce povrchu planetky se slunečním větrem. Třetím přístrojem bude magnetometr, který odhalí přítomnost magnetických minerálů v planetce. Na palubě sondy bude také kamera, která bude pomáhat s navigací v systému dvou těles. Sonda bude po většinu času operovat autonomně. Řídící středisko se se sondou bude spojovat jen jednou za jeden nebo dva dny.

Cubesat Juventas

Součástí této malé sondy vyrobené v Rumunsku bude skládací radarová anténa, která bude vyvinuta v Polsku a bude vycházet z podobného přístroje, který byl součástí mise Rosetta. Dále bude sonda měřit gravitační pole obou planetek, využije k tomu gravimetr a rádiové spojení s mateřskou sondou Hera. Na konci své mise se družice Juventas pokusí přistát na povrchu planetky.

SCI

Ve hře je také japonský příspěvek do mise v podobě sondy SCI, o jejím použití ale zatím nebylo rozhodnuto.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
DART

tag icon
Další články z kategorie
DART
Načítám stránku...
x zrušit