Hvězdy < LIVING fUTURE

Slunci podobná hvězda EK Draconis vychrlila nebývale silnou erupci

Astronomové zachytili u blízké hvězdy EK Draconis výrazný výron koronální hmoty (CME). Hvězda je svou hmotností a teplotou podobná Slunci, takto silná erupce však u naší hvězdy nikdy zaznamenána nebyla. Podle nové studie byla erupce z roku 2020 na hvězdě EK Draconis až 10x silnější než dosavadní nejsilnější erupce pozorovaná u hvězdy podobné Slunci.

Slunce, výron koronální hmoty

Slunce, výron koronální hmoty Poslední den v srpnu 2012 se na Slunci objevily erupce třídy C o střední síle. Tyto erupce vyprodukovaly výron koronální hmoty, který zachytila vesmírná observatoř SDO. Některé z nabitých částic, která naše hvězda vyvrhla do sluneční soustavy zasáhly 3. září také Zemi a způsobily polární záře.CME, Výron koronální hmoty

Výron koronální hmoty (Coronal Mass Ejection, CME) je uvolnění materiálu z atmosféry hvězdy do jejího okolí. CME je fenomén úzce propojený se slunečními erupcemi. CME tvoří hlavně protony a elektrony ve formě plazmatu. Pokud tato vlna energeticky nabitých částic zasáhne Zemi, způsobí geomagnetickou bouři, která může vyvolat komplikace družicím na oběžné dráze a také vytváří silnější polární záři.

I na Slunci nastávají erupce, při tzv. výronu koronální hmoty je vyvržena hmota do okolí. Když míří směrem k Zemi může způsobit silnější polární záře nebo rušit komunikační družice. V porovnání s EK Draconis jsou ale sluneční erupce pouhé škytnutí.

Mezi EK Draconis a Sluncem je jeden podstatný rozdíl: EK Draconis je výrazně mladší - má pouhých 100 milionů let, zatímco Slunce 4,5 miliardy. Vědci proto hvězdu berou jako analog velmi mladého Slunce.

Tak silnou erupci dnes astronomové u Slunce neočekávají. Je nicméně možné, že se vyskytovaly v jeho mladších letech. Pokud ano, určitě ovlivňovaly vývoj na Zemi a dalších planetách.

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
EK Draconis 112.4 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hvězdy
tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy