do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Spojené arabské emiráty plánují misi do pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem

Spojené arabské emiráty plánují navázat na svůj úspěch se sondou Hope, která letos v únoru úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu. Příští arabská mise by měla poslat vesmírnou sondu do Hlavního pásu, tedy k planetkám mezi planetami Mars a Jupiter.Hlavní pás

Pás asteroidů (Hlavní pás, Asteroid belt) je oblast mezi planetami Mars a Jupiter, ve které se nachází množství drobných planetek. Celková hmotnost objektů v Hlavním pásu dosahuje asi 4 % hmotnosti Měsíce.

O misi toho zatím není moc známo, je teprve v procesu příprav. Arabská vesmírná sonda by nicméně měla na své cestě do Hlavního pásu využít gravitační asistence Venuše. Konkrétní planetky, ke kterým poletí, ale zatím určeny nebyly. Start mise je zatím plánován na roky 2026 - 2028.

Průzkum Hlavního pásu

Arabská mise nebude první, která do Hlavního pásu zamíří. Už mezi roky 2011 a 2015 zkoumala největší tělesa pásu (Vesta a Ceres) americká vesmírná sonda Dawn. NASA v příštím roce také plánuje vyslat vesmírnou sondu k planetce Psyche a kolem planetky 52246 Donaldjohanson proletí v roce 2025 sonda Lucy. Mimo to proletěly kolem planetek v Hlavním pásu také sondy Galileo, NEAR, Cassini, Stardust, New Horizons a Rosetta.

Planetky v Hlavním pásu

Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Planetky (asteroidy)

  Načítám stránku...
  x zrušit