do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

4 prázdné bubliny v jádru galaktické kupy RBS 797 mohly být způsobeny dvojicí supermasivních černých děr

S pomocí rentgenového teleskopu Chandra se astronomům podařilo nahlédnout do galaktické kupy RBS 797 vzdálené 3,9 miliard světelných let. Předchozí pozorování tímto teleskopem zde odhalila dvojici obřích bublin, které zřejmě vznikly působením supermasivní černé díry. Nová, detailnější pozorování teď ale ukazují další dvojici menších bublin, což by mohlo znamenat přítomnost dalšího supermasivního objektu.Kupa galaxií

Galaktická kupa (galaxy cluster, hnízdo galaxií) je skupina gravitačně vázaných galaxií. Jedná se o největší známé struktury ve vesmíru, které pojí gravitace. V galaktické kupě se nachází stovky až tisíce galaxií.
Supermasivní černé díry někdy vytváří proudy radiace, které vychází z jejich pólů. Dochází k tomu hlavně při konzumaci materiálu z okolí. Tato radiace odvanutím mezigalaktického média vytváří bubliny prázdnoty.

4 bubliny v kupě RBS 797 by mohly být projevem přítomnosti dvojice supermasivních černých v jejím jádru. Tuto hypotézu potvrzuje pozorování radioteleskopem VLBI, které v místě odhalilo dva zdroje rádiových vln. Dalším možným vysvětlením je přítomnost jedné supermasivní černé díry, která z nějakého důvodu změnila svou orientaci.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit