do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

Nová pozorování novy V2487 Oph u ní odhalila každodenní intenzivní erupce

Nová fotometrická pozorování opakující se novy V2487 Oph u ní odhalila téměř každodenní intenzivní erupce. Hvězda je tedy velmi aktivní i mezi samotnými novami, které jsou výsledkem interakce bílého trpaslíka a další hvězdy v systému.Nova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Nova V2487 Oph (nebo také Nova Ophiuchi 1998) byla objevena v roce 1998. Další průzkum ukázal, že tato exploze se opakuje zhruba každých 18 let. Podle nového výzkumu není hvězda klidná ani mezi těmito velkými explozemi. 

Vědecký tým vedený Bradley Schaeferem u ní zpozoroval každodenní erupce, které trvají asi hodinu. A nejedná se o ledajaké erupce, jsou až 100x silnější než i jiných podobných hvězd. Způsobuje je pravděpodobně magnetická rekonexe.

Prezentace s výsledky výzkumu

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova

tag icon
Další články z kategorie
Nova
Načítám stránku...
x zrušit