do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Vysloužilá čínská raketa dopadla na povrch Měsíce, vytvořila nový kráter

Do Měsíce v pátek odpoledne narazil stupeň vysloužilé čínské rakety. Na kolizní trajektorii jej v lednu objevil astronom Bill Gray. Srážka se odehrála na odvrácené straně Měsíce zřejmě při ní vznikl nový kráter. Původně to vypadalo, že se jedná o raketu Falcon 9, která vynesla do vesmíru družici DISCOVR, pozdější sledování ale ukázalo, že jde o čínskou raketu z lunární mise Chang´e 5-T1.

MiseStartStatus
missions icon Chang´e 5-T1 23. 10. 2014 Probíhá


Aktuálně

05.03.
2022
Kolem Měsíce obíhá americká sonda LRO a indická Chandrayaan-2. Obě z nich mapují jeho povrch a obě by měly být schopné zaměřit se na libovolné místo na povrchu Měsíce alespoň jednou za měsíc. Najít nový kráter však může zabrat i několik měsíců.
05.03.
2022
Astronomové očekávají, že raketa dopadla na odvrácenou stranu Měsíce v pátek kolem 13:25 středoevropského času.
15.02.
2022
Nová data ukazují, že se nejedná o raketu Falcon, ale o čínskou raketu Long March 3C, která v roce 2014 vynesla k Měsíci družici Chang´e 5-T1
Objekt se k Měsíci přiblížil už v lednu. Toto setkání změnilo jeho oběžnou dráhu a navedlo jej na kolizní kurz. Své závěry, že se jedná o horní stupeň Falconu, Gray zveřejnil a vyzval astronomickou komunitu, aby s ním raketu pozorovala. Další pozorování ukázala, že se místo toho jedná o horní stupeň čínské rakety.

Místo dopadu zatím není známé. V následujících týdnech budou nad odvrácenou polokoulí přelétat orbitální sondy LRO a Chandrayaan-2. V jejich datech by mělo být možné místo dopadu identifikovat, zřejmě ale půjde o snahu na několik měsíců.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

tag icon
Další články z kategorie
Měsíc