do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Indie plánuje v srpnu poslat k Měsíci svou třetí vesmírnou sondu

Mise Chandrayaan-3 představuje pro Indii druhý pokus o přistání na Měsíci po tom, co se to nezdařilo u mise Chandrayaan-2 v roce 2019. Orbitální sonda z původní mise poslouží pro přenos dat z nového přistávacího modulu a roveru. Místo přistání je stejné jako při misi Chandrayaan-2. Aktuálně je start mise plánovaný na srpen tohoto roku.

MiseStartStatus
missions icon Chandrayaan-1 22. 10. 2008 - 28. 8. 2009 Ukončená
missions icon Chandrayaan-2 22. 7. 2019 Probíhá
missions icon Chandrayaan-3 14. 7. 2023 Probíhá

Chandrayaan

Chandrayaan je indický lunární program, během kterého byly zatím k Měsíci vyslány dvě sondy. Mise Chandrayaan-1 vyslala na oběžnou dráhu Měsíce orbitální sondu, která obíhala Měsíc v letech 2008-2009, a malý impaktor, který narazil do povrchu Měsíce. 

Vesmírná sonda Chandrayaan-2 je jejím nástupcem. Během této mise se Indie chystala na Měsíci přistát, avšak neúspěšně, přistávací modul Vikram s roverem Pragyan byl ztracen při pokusu o přistání začátkem září. Plánovaným místem přistání bylo podobně jako u čínské mise Change 4 oblast jižního pólu (avšak na přivrácené straně Měsíce), kde vědci předpokládají přítomnost vody. V misi tak nyní pokračuje pouze orbitální sonda Chandrayaan-2. 

Program pokračuje misí Chandrayaan-3, která by měla k měsíci odletět v roce 2022. Její součástí je opět přistávací modul s roverem.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit