Až 40 družic konstelace Starlink vynesených raketou Falcon 9 minulý týden znovu vstoupilo do atmosféry. Způsobila to geomagnetická bouře na oběžné dráze, která dočasně zvýšila hustotu atmosféry. Vyšší hustota způsobila tření a následné zpomalení družic, což vedlo k postupnému snížení jejich výšky. Snahy společnosti SpaceX o jejich záchranu nakonec nepomohly a dojde k jejich zániku v atmosféře.
Starlink je projekt společnosti SpaceX, jehož cílem je poskytování globálního internetu z oběžné dráhy prostřednictvím tisíců malých družic. V budoucnosti by se flotila těchto družic mohla rozrůst až na 42 tisíc. Družice budou Zemi obíhat ve výšce 340, 550 a 1 150 kilometrů. Začátkem roku 2022 byl internet přes Starlink dostupný ve 25 zemích včetně České republiky.
K únoru 2022 bylo na oběžnou dráhu vyneseno celkem 2 091 družic Starlink, které při běžném provozu obíhají Zemi ve výšce kolem 550 kilometrů. Družice vynesené na oběžnou dráhu v minulém týdnu byly nicméně ještě na nižší oběžné dráze (210-340 km), kde je vypustila raketa Falcon 9. Oddělení od rakety v nízké výšce je implementováno proto, aby případné nefunkční družice rychleji shořely v atmosféře a neohrozily jiná zařízení na oběžné dráze. Právě na nízké oběžné dráze je ale hustota atmosféry ještě poměrně významná a může způsobit zpomalení objektů. Hustota plynů ještě více narostla díky zahřátí způsobenému příchodem nabitých částic od Slunce. Družice nepředstavují žádné nebezpečí, v atmosféře by měly shořet celé.