do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Astronomové objevili nový typ hvězdy, je pokrytá uhlíkem a kyslíkem

Astronomům vedeným profesorem Klausem Wernerem se podařilo identifikovat kyslík a uhlík na povrchu dvou malých horkých hvězd. Jedná se o horké trpaslíky bohaté na helium, u kterých bývají podobné elementy vzácné. Tyto hvězdy mohly podle vědců vzniknout v kolizi dvou bílých trpaslíků.



Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Konkrétně se jedná o hvězdy PG1654+322 a PG1528+025, jejich velikost a teploty naznačují, že v nich probíhá fúze atomé helia. Uhlík a kyslík na jejich povrchu je zřejmě výsledkem jeho spalování. 

Zjištěné parametry vedou vědce k závěru, že hvězdy pravděpodobně vznikly v kolizi dvou bílých trpaslíků.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit