do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Nejbližší černá díra nakonec neexistuje, jedná se o upíří hvězdný systém

V roce 2020 astronomové oznámili objev nejbližší černé díry v systému HR 6819 ve vzdálenosti pouhých 1000 světelných let. V nové studii nyní přicházejí s jiným vysvětlením, které podporují novými pozorováními. Místo dvou hvězd a černé díry se v systému nachází dvě masivní hvězdy, mezi kterými probíhá přenos materiálu.2020

Ve studii z roku 2020 vědci došli k závěru, že v systému HR 6819 se nachází masivní hvězda, která zblízka obíhá černou díru, a tento pár je z větší vzdálenosti obíhán třetím hvězdou. Tyto výsledky byly následně vědeckou komunitou rozporovány a původní pozorování byla interpretována s rozdílnými výsledky. To vedlo k tomu, že se původní tým vědců spojil s dalším a společně hvězdný systém pozorovali znovu, do většího detailu.

2022

Nové výsledky ukázaly, že v systému se ve skutečnosti nachází pouze dvě masivní hvězdy a nikoli černá díra. Tyto hvězdy se vzájemně obíhají velmi blízko a jsou zřejmě pozorovány v období krátce po transferu hmoty z jedné na druhou. Astronomové takové systémy označují jako upíří.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
HR 6819 1119 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit