Supernovy < LIVING fUTURE

Objev nové supernovy v galaxii Cartwheel

Astronomům se v listopadu podařilo zpozorovat novou supernovu v galaxii Cartwheel. Snímek galaxie se zářícím objektem byl pořízen teleskopem NTT (New Technology Telescope) a zveřejnila jej organizace ESO, která ho provozuje. Supernova je typu II a dostala označení SN2021afdx.Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, kteří pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Supernovy typu I
K supernově může dojít, pokud hvězda pohlcuje materiál ze svého okolí (zpravidla ze sousední hvězdy). Při překročení určitého limitu dojde díky silné gravitaci k jejímu zhroucení a následné explozi.

Supernovy typu II
K supernově může také dojít kolapsem samostatné hvězdy. Zpravidla nastává, když hvězdě dojde palivo pro termojadernou fúzi, která vyrovnává gravitační sílu.

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Galaxie Cartwheel se nachází asi 500 milionů světelných let daleko. Jedná se o prstencovou galaxii, která vznikla v kolizi dvou galaxií před několika miliony let.

Supernova SN2021afdx se nachází v prstenci galaxie a jak je vidět na obrázku, dočasně se stala jedním z jejích nejzářivějších objektů. Poprvé byla spatřena v rámci programu ATLAS, který monitoruje oblohu a primárně hledá blízké planetky. Poté se ke galaxii Cartwheel zaměřily i další teleskopy.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

tag icon
Další články z kategorie
Supernovy