do not follow here
Meteory < LIVING fUTURE

V tajných dokumentech se ukrývaly informace o mezihvězdném objektu, který se srazil se Zemí v roce 2014

Nad Papuou Novou Guineou se v roce 2014 objevil zářivý bolid. Událost v té době nevyvolala nijak zvláštní povšimnutí. Až v roce 2019 připravila dvojice vědců z Harvardu studii, ve které odhadli rychlost tohoto meteoru na víc než 200 tisíc km/h, což je víc, než je u meteorů běžné. Vysoké rychlosti jsou naopak typické pro návštěvníky z mezihvězdného prostoru. Klíč k potvrzení původu tohoto bolidu se ale doteď skrýval v utajovaných dokumentech amerického ministerstva obrany.První známý mezihvězdný objekt

Tento zatím nepojmenovaný bolid je prvním známým objektem svého druhu. A zároveň jediným, o kterém víme, že vstoupil do naší atmosféry. Doposud byla prvním detekovaným mezihvězdným objektem planetka Oumuamua, která byla objevena v říjnu 2017. Napříč měl asi jen půl metru a jeho rychlost dosahovala 210 tisíc km/h.

Studie z roku 2019

Tyto informace vychází ze studie z roku 2019, kterou vedl Amir Siraj z Harvardské univerzity. Podle trajektorie a rychlosti meteoru vědci odhadli, že se jedná o mezihvězdný objekt. Byli si jistí na 99,999 %. Pro potvrzení nicméně potřebovali data, která ministerstvo obrany Spojených států považovalo za tajné. Studie neprošla zatím připomínkovacím řízením a ani nebyla publikována.

Potvrzení od armády

Ministerstvo obrany USA nyní informace ve studii potvrdilo. Zejména rychlost a trajektorii, které vědce vedly k zařazení meteoru mezi mezihvězdné objekty.

Pátrání po mezihvězdném materiálu

Vědci nyní zvažují vyslání expedice, která by pátrala po zbytcích planetky. Zjišťují, zda je vůbec technicky možné pátrat po podobném materiálu na mořském dně. Uvědomují si ale, že to nebude lehký úkol, protože skončila v Tichém oceánu. Jedná se nicméně o jediný mezihvězdný materiál na Zemi, který je pro vědce velmi cenný a může prozradit nové informace o vesmíru mimo sluneční soustavu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Meteory

tag icon
Další články z kategorie
Meteory
Načítám stránku...
x zrušit