do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Zmenšení červení obři prohrávají boj s bílými trpaslíky

Astronomům vedeným Yaguangem Li se podařilo najít 40 exemplářů nezvykle malých červených obrů. Využili k tomu data z dnes už vysloužilého vesmírného teleskopu Kepler, který u hvězd hledal exoplanety. Podle závěrů nové studie jsou tito zmenšení obři pravděpodobně součástí binárních systémů s bílými trpaslíky, kteří z nich svou gravitací vysávají materiál.

MiseStartStatus
missions icon Kepler 7. 3. 2009 - 15. 11. 2018 Ukončená: Úspěch


Červený obr

Červený obr (také rudý obr) je jedna z konečných fází vývoje hvězd v hlavní posloupnosti. Tyto hvězdy už většinu svého vodíku přeměnily v helium a postupně dochází k expanzi jejich vnějších vrstev. Z hustého jádra původní hvězdy vznikne bílý trpaslík a z odhozených horních vrstev se stane planetární mlhovina.

Do fáze červeného obra se za 5 miliard dostane i Slunce. Jeho velikost se při tom nafoukne až k oběžné dráze Země nebo Marsu. 
Nově identifikované hvězdy patří do dvou kategorií - lehké a méně zářivé. V obou případech pravděpodobně přišly o svou hmotu kvůli sousední hvězdě. Tou by mohl být bílý trpaslík - obnažené jádro hvězdy, která sama prošla fází červeného obra.

Nejmenší z nalezených červených obrů mají jen kolem poloviny hmotnosti Slunce. Jejich poloměr je nicméně stále větší než u naší hvězdy.

Bílé trpaslíky v těchto systémech pozorovat nelze, jsou příliš malí. Pokud nicméně pojmou příliš velké množství a překročí 1,44 hmotností Slunce, dojde k explozi supernovy. Půjde o supernovu typu Ia, která má vždy stejnou zářivost a astronomové ji používají pro měření vzdáleností ve vesmíru.
Červení obři
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy
Načítám stránku...
x zrušit