do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

Astronomové popsali novou třídu hvězdných explozí - mikronovu

Astronomové vedení Simonem Scaringi popsali nový druh novy - exploze, která nastává, když bílý trpaslík pohlcuje hmotu ze sousední hvězdy. Nově identifikovaná exploze je výrazně menší a trvá kratší dobu než běžná nova.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Nova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Na rozdíl od běžné novy nedochází u mikronovy k zažehnutí termojaderné reakce na celém povrchu bílého trpaslíka, ale pouze lokálně. Trvá jen pár hodin, po kterých hvězda opět utichá.

První pozorování mikronovy pochází z teleskopu TESS, který zachytil krátký záblesk od jednoho z bílých trpaslíků v jeho zorném poli. Astronomům se následně podařilo v datech z teleskopu najít další dva podobné záblesky. U všech potvrdili bílého trpaslíka jako zdroj.

Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova

tag icon
Další články z kategorie
Nova
Načítám stránku...
x zrušit