do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Objev dvou malých skalnatých exoplanet ve vzdálenosti 33 světelných let

Hvězda Gliese 239 se nachází 33 světelných let daleko od Slunce. Jedná se o relativně zářivého červeného trpaslíka, který má asi polovinu hmotnosti Slunce. V datech získaných vesmírným teleskopem TESS zde teď astronomové našli 2 malé skalnaté exoplanety. Svou hvězdu obíhají velmi blízko a na jejich povrchu proto panují vysoké teploty. Relativní blízkost z těchto planet dělá vhodné kandidáty na průzkum atmosféry pomocí JWST.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Hvězda Gliese 239

Gliese 239 (HD 260655) se nachází 33 světelných let od Slunce. Má 44 % sluneční hmotnosti a řadí se mezi červené trpaslíky. Díky nově objeveným exoplanetám jde nyní o čtvrtý nejbližší hvězdný systém s více jak jednou exoplanetou.

Exoplaneta Gliese 239 b

Bližší exoplaneta b obíhá hvězdu Gliese 239 ve vzdálenosti pouhých 0,03 AU a rok na ní trvá necelé tři dny. Má dvojnásobnou hmotnost oproti Zemi a teploty na jejím povrchu se pohybují kolem 450 °C.

Exoplaneta Gliese 239 c

Druhá exoplaneta Gliese 239 c obíhá hvězdu ve dvojnásobné vzdálenosti oproti planetě b. Tato planeta je asi 3x hmotnější než Země a její poloměr je o asi 50 % větší.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Gliese 239 32.6 ly
2 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit