do not follow here
Rakety < LIVING fUTURE

Společnost Rocket Lab zachytila helikoptérou raketu vracející se z oběžné dráhy

Společnost Rocket Lab se v úterý brzy ráno středoevropského letního času poprvé pokusila zachránit první stupeň rakety Electron, která vynesla na oběžnou dráhu 34 malých družic. Šlo o první pokus zachránit použitou raketu pomocí vrtulníku. Raketa byla nakonec shozena do moře, Rocket Lab však považuje pokus za úspěšný.Rocket Lab

Americká společnost Rocket Lab provozuje lehkou raketu Electron, která startuje do vesmíru z Nového Zélandu. Zároveň vyvíjí výkonnější raketu Neutron, která by měla letět poprvé na oběžnou dráhu v roce 2024.

Aktuálně

05:40
03.05.
Pilot helikoptéry nakonec raketu pustil do oceánu, chovala se totiž jinak, než očekával. Raketu už vylovila připravená loď a podle Rocket Lab je ve výtečném stavu.
02:35
03.05.
Raketa Electron úspěšně vynesla náklad na oběžnou dráhu. První stupeň při návratu zachytila podle plánu helikoptéra.
19:09
02.05.
Společnost Rocket Lab během pondělí informace neaktualizovala. Poslední informace byla, že start Electronu by mohl proběhnout asi půl hodiny po půlnoci v noci na úterý.
08:59
02.05.
Nejdřívější termín startu rakety Elektron je nyní 2. května. Důvodem je počasí a zřejmě ještě nějaké ladění. Podle vyjádření Rocket Lab během tohoto času dochází k optimalizaci systému na záchyt prvního stupně helikoptérou.
03:50
30.04.
Kvůli nepříznivému počasí byl start rakety Electron odložen na noc z neděle na pondělí.
První stupeň rakety Electron začal po odpojení druhého stupně padat zpátky k Zemi. Jeho rychlost zpomalil padák. Nad oceánem jej potom zachytila helikoptéra. Americká společnost Rocket Lab zvolila jiný přístup k opakovanému použití raket, než SpaceX. Rakety Electron jsou totiž příliš malé na to, aby s sebou nesly palivo pro opakovaný zážeh a přistávaly pomocí motorů.

Firma Rocket Lab už provedla několik testů a zachycení makety. Několik raket Electron už také kontrolovaně přistálo v oceánu, slaná voda jim ale neprospívá a nelze je opakovaně použít.

Živý přenos

Začít by měl 20 minut před startem.

Záznam z testu z roku 2020

Test zachycení makety rakety z dubna 2020.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Rakety

Načítám stránku...
x zrušit