do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Objev černé vdovy s nejkratší periodou

Ve vzdálenosti 3 tisíc světelných let objevili astronomové vedení Kevinem Burdgem vzácnou binární hvězdu. Tvoří ji neutronová hvězda, která pohlcuje materiál ze svého souseda. Hvězdy kolem sebe vzájemně rotují dosud nejrychlejší zaznamenanou rychlostí - každých 62 minut.Astronomové už v Mléčné dráze našli zhruba dvě desítky černých vdov. Nově popsaný kandidát ZTF J1406+1222 má z nich nejrychlejší periodu. Od ostatních se tento systém liší také tím, že jeho součástí je zřejmě také třetí hvězda, která obíhá hlavní pár ve větší vzdálenosti.
Neutronové hvězdy: černé vdovy
Asi 5 % neutronových hvězd se nachází v binárním systému s další hvězdou. Pokud jsou si obě blízko, může dojít k transferu materiálu z horních vrstev menšího objektu na neutronovou hvězdu. Takové systémy jsou označovány jako pavoučí. V případě, že je sekundární hvězda výrazně mladší, označují astronomové tento systém jako černé vdovy, podle stejnojmenných pavouků (Snovačka jedovatá), jejich větší samice požírají drobnější samce.

Kategorie neutronových hvězd

Pulzar
Rotující neutronové hvězdy, které naším směrem vysílají proudy radiace vycházející z jejich pólů, se jeví jako pulzující hvězdy. Pulzary mají pravidelnou a specifickou periodu rotace a mohou být využívány k orientaci sond ve vesmíru. 

Rentgenový pulzar
Některé neutronové hvězdy vydávají rentgenové záření. Jedná se zpravidla o binární systémy, kde neutronová svou gravitací vysává materiál ze svého souseda. Tento materiál vytváří akreční disk kolem neutronové hvězdy. Čím blíž, tím rychleji rotuje a více se zahřívá, a to až do extrémních teplot, kdy dochází k emisi rentgenového záření.

Milisekundový pulzar
Neutronové hvězdy, které se kolem svojí osy otočí za kratší dobu, než je 10 milisekund jsou označovány jako milisekundové. Vědci předpokládají, že se jedná o hodně staré neutronové hvězdy, které v průběhu svojí existence zrychlily svou rotaci. Pravděpodobnou příčinou zrychlení je pohlcování rychle rotujícího materiálu z disku kolem hvězdy.

Pavoučí pulzary
Binární systémy, kde je sekundární hvězda částečně degenerovaná, jsou označovány jako pavoučí (spider pulsars). Pokud je sekundární hvězda menší než 0,1 slunečních hmotností, je primární neutronová hvězda označena jako černá vdova.

Magnetar
Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem, které dosahuje až k 1011 tesla. I tyto hvězdy rotují vysokou rychlostí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit