do not follow here
InSight < LIVING fUTURE

Mise sondy InSight na Marsu se pomalu chýlí ke konci, NASA plánuje její poslední měsíce

Stacionární sonda InSight na Marsu přistála v roce 2018. Od té doby měří seismickou aktivitu a sleduje počasí v oblasti Elysium Planitia. Její solární panely však dodávají stále méně energie vědeckým přístrojům, protože se na nich usazuje prach. NASA počítá, že sonda bude aktivní už jen pár měsíců a poté se odmlčí nadobro. Připravila proto plán, který umožní sběr dat po co nejdelší dobu.

MiseStartStatus
missions icon InSight 5. 5. 2018 - 21. 12. 2022 Ukončená: Úspěch


Jedním z kroků, které umožní šetření energií je umístění robotického ramene sondy do klidové polohy koncem května. Bude umístěno do polohy obráceného V, ve které bude moci nadále pořizovat fotografie, už se ale nebude tolik pohybovat.

Následovat bude postupné vypínání všech ostatních instrumentů sondy, kromě seismometru, který by měl fungovat nejdéle (a samozřejmě komunikace). Seismometr zřejmě bude přerušovaně fungovat ještě několik měsíců, nejpozději koncem léta (na Zemi) však zřejmě doslouží i on.

Přes léto by ještě mohlo být dost energie na to, aby sonda čas od času pořídila snímek svého okolí, a také na komunikaci se Zemí. Výroba elektřiny však bude dál postupně klesat.

Existuje ale ještě jedna malá šance na pokračování mise. Povrch Marsu totiž křižují takzvaní rarášci (dust devils), tedy malé vzdušné víry. Pokud by se některý z nich  sondu InSight prohnal, mohl by alespoň částečně očistit její solární panely. Něco podobného se podařilo u malých solárních roverů Spirit a Opportunity, které na Marsu fungovaly několik let. Nezbývá tak než čekat a sledovat povětrnostní podmínky v okolí sondy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
InSight

tag icon
Další články z kategorie
InSight
Načítám stránku...
x zrušit