do not follow here
Bílý trpaslík < LIVING fUTURE

Bílý trpaslík G 238-44 konzumuje materiál z blízkého i vzdáleného okolí

Astronomům se podařilo poprvé zpozorovat bílého trpaslíka, který konzumuje jak kovy z blízkého okolí, tak i zmrzlý materiál z větší vzdálenosti. Hvězda G 238-44 (G238-44, LAWD 52) se nachází 86 světelných let daleko a jedná se o zbytek hvězdy podobné Slunci. Je obklopena zbytky původního planetárního systému, který byl uvržen do chaosu, když hvězda vstoupila do fáze rudého obra.Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Analýza světla, které k nám od hvězdy přichází, umožnila odhadnout složení atmosféry hvězdy, kterou astronomové pozorují v době, kdy pohlcuje materiál ze svého okolí. Identifikovat se podařilo dusík, kyslík, hořčík, křemík a železo. Železo by mohlo pocházet z nitra planetek, které pochází z obdoby Hlavního pásu, naopak dusík by mohl pocházet z regionu vzdálenějšího od hvězdy, podobně jako Kuiperův pás u Slunce.
Bílý trpaslík
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
G 238-44 86.4 ly
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bílý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Bílý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit