do not follow here
Vesmírné počasí < LIVING fUTURE

Slunce vypustilo do sluneční soustavy dva koronální výrony, mohly by přinést polární záře

Sluneční aktivita dala v posledních dnech vzniknout hned dvěma koronálním výronům hmoty (CME), které míří naším směrem. Na cestě k naší planetě by mohlo dojít k jejich spojení a vytvoření velkého oblaku, který by k Zemi mohl dorazit ve čtvrtek. Pokud bude dostatečně velký, mohly by se objevit polární záře i jižněji, než je běžné.Sluneční aktivita

Sluneční erupce (solar flare)

Sluneční erupce je lokalizovaný výbuch intenzivního elektromagnetického záření. Dochází k nim hlavně ve slunečních skvrnách, ze kterých putují hlouběji do sluneční soustavy zhruba 0,1 % rychlosti světla. Na Zemi mohou silnější erupce ovlivnit rádiové vysílání. Erupce se dělí do tříd A, B, C, M a X (od nejslabší po nejsilnější). Často jsou doprovázeny tzv. výronem koronální hmoty.

Výron koronální hmoty (CME)

Výron koronální hmoty (Coronal Mass Ejection, CME) je uvolnění materiálu z atmosféry hvězdy do jejího okolí. CME je fenomén úzce propojený se slunečními erupcemi. CME tvoří hlavně protony a elektrony ve formě plazmatu. Pokud tato vlna energeticky nabitých částic zasáhne Zemi, způsobí geomagnetickou bouři, která může vyvolat komplikace družicím na oběžné dráze a také vytváří silnější polární záři.
První CME se objevila na povrchu Slunce 14. srpna, druhá den po ní. Pozdější erupce ale byla silnější a materiál z ní má větší rychlost. Mohl by proto oblak z první erupce dohnat a spojit se s ním.

Aktuální výskyt polárních září


Aktuální předpověď intenzity polární záře. Na snímku lze vidět, jaká intenzita severní polární záře se předpokládá během zhruba 20 minut. Nižší intenzita je zelenou barvou, vyšší intenzita žlutou až červenou.
Více informací
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné počasí

Načítám stránku...
x zrušit