do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

V kulové hvězdokupě Palomar 2 bylo objeveno přes 30 proměnných hvězd

V kulové hvězdokupě Palomar 2 vzdálené asi 90 tisíc světelných let se astronomům podařilo pozorovat 32 nových proměnných hvězd. Většina z nich patří do kategorie RR Lyrae, které mohou pomoci s určováním stáří galaxií, ve kterých se nachází. Nový výzkum vychází z pozorování teleskopem IAO (Indian Astronomical Observatory).

Hvězdokupy

Hvězdokupy jsou skupiny hvězd vázané dohromady vlastní gravitací. Dělí se na dvě hlavní skupiny: Otevřené hvězdokupy a Kulové hvězdokupy.

Struktura otevřených hvězdokup byla narušena vnějšími gravitačními vlivy, jednotlivé hvězdy však dál putují vesmírem stejným směrem a rychlostí. Jejich hvězdy jsou relativně mladé a ve hvězdokupě jich bývá několik stovek.

Kulové hvězdokupy (globular clusters) jsou gravitací pevně vázány do kompaktní struktury, která může mít v průměru přes 100 světelných let. Jejich hvězdy jsou zpravidla staré víc než 10 miliard let a pochází tedy z raného vesmíru. Kulové hvězdokupy obsahují hvězdy populace II, které vznikly z počátečního materiálu v galaxii. 

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy
Načítám stránku...
x zrušit