do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Podstatnou část exoplanet by mohla tvořit voda

Analýzou 43 exoplanet u červených trpaslíků přišli vědci vedení Rafaelem Luquem na to, že jejich hustota je příliš nízká na to, aby byly tvořeny pouze horninami. U některých by mohla až polovinu materiálu tvořit voda, případně jiné lehké sloučeniny. Zřejmě ale nepůjde o planety pokryté globálním oceánem, je pravděpodobnější, že molekuly vody jsou na těchto planetách chemicky vázané v horninách.Ke své analýze si vědci vybrali známé exoplanety u červených trpaslíků - nejčastějšího typu hvězd v Mléčné dráze. Zkoumali planety se změřenou velikostí a zároveň i hmotností, což umožňuje vypočítat jejich hustotu. Astronomové původně předpokládali, že půjde z velké části o vyschlé skalnaté světy, nová analýza je proto pro mnohé překvapením.

Vědci by nyní rádi prozkoumali exoplanety do detailu. Nejvhodnějším nástrojem by pro to mohl být dalekohled Jamese Webba. Vědci od něj mimo jiné očekávají, že přinese nové informace o atmosférách exoplanet.

Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit