do not follow here
Gama záření < LIVING fUTURE

Loňský záblesk gama záření GRB221009A byla nejzářivější událost všech dob

Observatoře po celém světě zaznamenaly v říjnu 2022 extrémně energetický záblesk přicházející z hlubokého vesmíru. Konkrétně šlo o záblesk gama záření s energií až 18 TeV (teraelektronvoltů), který dostal označení GRB221009A. Vědci předpokládají, že byl způsobený kolapsem masivní hvězdy, při kterém vznikla černá díra. Nová analýza nyní ukazuje, že se jednalo u událost, která nastává jednou za 10 tisíc let.

MiseStartStatus
missions icon Wind 1. 11. 1994 Probíhá
missions icon Swift 20. 11. 2004 Probíhá
missions icon Fermi 11. 6. 2008 Probíhá
missions icon NuSTAR 13. 6. 2012 Probíhá


Gama záření

Gama záření je nejenergetičtější forma elektromagnetického záření s nejkratší vlnovou délkou.

Aktuálně

11:48
29.03.
Záblesk GRB221009A byl zřejmě nejjasnější událost v gama a rentgenovém spektru pozorovatelná ze Země za posledních 10 000 let. Vychází to z analýzy 7 tisíc gama záblesků pořízených teleskopem Fermi a Wind.obrázek ke zprávě

První pozorování

Záblesk byl poprvé pozorován 9. října vesmírným teleskopem Swift (odtud původní označení Swift J1913.1+1946). Byl natolik silný, že se vědci nejprve domnívali, že se jedná o výrazně bližší událost v rentgenovém spektru. Následná analýza nicméně ukázala, že se jedná o vzdálený záblesk gama záření a proto aktuální označení GRB221009A (Gamma-ray burst). Záblesk gama záření trval 5 minut a řadí se tak mezi dlouho trvající záblesky.

Síla záblesku

Ve vzdálenosti zhruba 2 miliard světelných let se jedná o jeden z nejbližších gama záblesků. Jeho záře byla tak intenzivní, že zahltila některé vesmírné observatoře, zároveň však umožňuje průzkum mnoha observatořemi. Do nové analýzy vědci použili data z observatoří Fermi, NuSTAR, Insight-HXMT, Wind a dokonce i z vesmírné sondy Voyager 1. Analýza z roku 2023 ukazuje, že síla záblesku byla rekordní, vědci jej proto označují mimo jiné jako BOAT (the brightest of all time, nejzářivější všech dob). Některé zachycené fotony dosahovaly energií až k 18 TeV. Záblesk byl 70x jasnější, než předchozí rekordman.

Co záblesk způsobilo?

Záblesky gama záření (Gamma-ray bursts) jsou události, ve kterých dochází k uvolnění obřího množství energie. Nastávají při zániku masivních hvězd v supernovách, hypernovách a také při kolizi neutronových hvězd. Co vedlo k záblesku GRB221009A, zatím není zřejmé. Astronomové předpokládají, že se jednalo o vznik černé díry při kolapsu hvězdy. V takovém případě by se měla během pár týdnů od záblesku objevit supernova, jejíž pozůstatky vytváří dynamické mlhoviny. Tu se nicméně zatím nepodařilo najít.
Záblesky gama záření
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gama záření

Načítám stránku...
x zrušit