do not follow here
Gama záření < LIVING fUTURE

Z hlubokého vesmíru přišel rekordní záblesk gama záření

Observatoře po celém světě zaznamenaly v neděli extrémně energetický záblesk přicházející z hlubokého vesmíru. Konkrétně šlo o záblesk gama záření s energií až 18 TeV (teraelektronvoltů), který dostal označení GRB221009A. Zatím není zřejmé, co záblesk způsobilo. Astronomové jej vystopovali do galaxie vzdálené 2,4 miliard světelných let.

MiseStartStatus
missions icon Swift 20. 11. 2004 Probíhá


Gama záření

Gama záření je nejenergetičtější forma elektromagnetického záření s nejkratší vlnovou délkou.

Záblesk byl poprvé pozorován 9. října vesmírným teleskopem Swift (odtud původní označení Swift J1913.1+1946). Byl natolik silný, že se vědci nejprve domnívali, že se jedná o výrazně bližší událost v rentgenovém spektru. Následná analýza nicméně ukázala, že se jedná o vzdálený záblesk gama záření a proto označení GRB221009A (Gamma-ray burst).

Ve vzdálenosti 2,4 miliard světelných let se jedná o jeden z nejbližších gama záblesků. Jeho síla zároveň způsobuje, že na obloze skutečně září a může tak být zkoumán mnoha observatořemi.

Záblesky gama záření (Gamma-ray bursts) jsou události, ve kterých dochází k uvolnění obřího množství energie. Nastávají při zániku masivních hvězd v supernovách, hypernovách a také při kolizi neutronových hvězd. Co vedlo k záblesku GRB221009A, zatím není zřejmé.

Dosavadní analýza světla naznačuje, že záblesk pochází z galaxie obsahující množství prachu. Pokud se intenzita záblesku potvrdí, GRB221009A bude patřit mezi první GRB s energií nd 10 TeV.

 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gama záření

tag icon
Další články z kategorie
Gama záření