do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Gravitační čočka umožnila astronomům nahlédnout na dávnou supernovu

Astronomům vedeným Wenlei Chenem se podařilo identifikovat supernovu zvětšenou gravitační čočkou ve snímcích z teleskopu Hubble. Exploze masivní hvězdy je čočkou rozdělena na tři odrazy, každý s odlišným zpožděním. Podle nové studie pochází pozorovaná hvězda z doby asi 2 miliard let po velkém třesku. Umožnila tak poprvé nahlédnout do tohoto unikátního procesu v brzkém vesmíru.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá


Gravitační čočka

Gravitační čočka je jev, při kterém je světlo vzdáleného objektu deformováno masivním objektem v popředí. Objekt v popředí, většinou masivní hvězda nebo celá galaxie, tak vlastně působí podobně jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu lze získat zajímavé informace o vzdálených objektech ve vesmíru.

Mikro čočka

Gravitační mikro čočka je podobná metoda, pomocí které je ve stejné situaci zkoumán objekt v popředí.

Gravitační čočka 8x znásobila sílu teleskopu Hubble. Na jeho snímcích tak vědci mohli zkoumat supernovu, kterou by jinak neviděli. Světlo z exploze supernovy bylo gravitací zalomeno a putovalo k nám třemi různými cestami. Z nich každá zabrala jinou dobu, což vedlo k tomu, že druhý snímek je zpožděný o dva dny oproti prvnímu a třetí dokonce o 8 dní.

Astronomové na snímcích pozorují, jak červený veleobr až 500x větší než Slunce explodoval v supernově a rychle po ní chládne. Data z tohoto a předchozího výzkumu naznačují, že supernovy způsobné kolapsem jádra hvězdy byly v počátcích vesmíru poměrně časté.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit