do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Historická data z teleskopu Hubble prozrazují, co se nacházelo v místech, kde byly pozorovány supernovy

Astronomové prozkoumali historická data teleskopu Hubble, ve kterých se zaměřili na místa, kde byly později zaznamenány blízké supernovy. Podařilo se jim identifikovat 6 hvězdných systémů, které po těchto explozích zmizely. Ve většině případů se jednalo o supernovy, které vznikly kolapsem jádra původní hvězdy.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá


Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Příklady studovaných supernov

SN 2016gkg - pravděpodobně se jednalo o binární systém s primární hvězdou, která měla přes 100 slunečních poloměrů. V tomto případě se nejednalo o zhroucení hvězdy, ale výsledek interakce dvou hvězd v systému. SN 2017eaw - u této supernovy byl pozorován přebytek ultrafialového záření, který zřejmě vznikl díky interakci materiálu z exploze s hmotou v disku kolem hvězdy. SN 2012A - supernova typu IIp. Původní hvězda byla zřejmě červený veleobr o hmotnosti mezi 8 a 17 Slunci. Podle studie původní hvězda zcela zmizela.

Supernovy, kategorie

Supernovy typu I

K supernově může dojít, pokud hvězda pohlcuje materiál ze svého okolí (zpravidla ze sousední hvězdy). Při překročení určitého limitu dojde díky silné gravitaci k jejímu zhroucení a následné explozi.

Supernovy typu II

K supernově může také dojít kolapsem samostatné hvězdy. Zpravidla nastává, když hvězdě dojde palivo pro termojadernou fúzi, která vyrovnává gravitační sílu.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

tag icon
Další články z kategorie
Supernovy