do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U hvězdy Kepler 138 se nachází dva vodní světy

Nová analýza ukazuje, že se u hvězdy Kepler 138 nachází dvě exoplanety, které by mohly být z velké části tvořené vodou. Vyplývá to z porovnání jejich naměřených hmotností a velikostí. Podle závěrů vědců vedených Caroline Piauletovou by měl až polovinu těchto planet tvořit materiál lehčí než kamení a těžší než vodík nebo helium. Kromě toho u hvězdy objevili také čtvrtou exoplanetu.

MiseStartStatus
missions icon Kepler 7. 3. 2009 - 15. 11. 2018 Ukončená: Úspěch


Hvězda Kepler 138

Kepler 138 je červený trpaslík o hmotnosti zhruba poloviny Slunce ve vzdálenosti 219 světelných let. V roce 2014 byla u této hvězdy objevena trojice exoplanet pomocí vesmírného teleskopu Kepler.

Vodní světy

Podle nového výzkumu by dvě z těchto planet mohly být tzv. vodní světy. Jedná se o exoplanety Kepler 138 c a Kepler 138 d, které jsou si velmi podobné. Obě mají zhruba dvojnásobek hmotnosti Země a jejich poloměr je větší o asi 20 %. To by bylo možné vysvětlit vysokým obsahem vody nebo jiné volatilní sloučeniny. Podle nové studie by tento materiál mohl tvořit asi 11 % hmotnosti a 51 % objemu planety Kepler 138 d (u planety c je to o něco méně). Za předpokladu, že má planeta d podobné složení jádra jako Země, by mohl být oceán na jejím povrchu hluboký až 2 tisíce kilometrů.

Nová planeta e

Společně s třemi známými exoplanetami hvězdu zřejmě obíhá ještě čtvrtá planeta Kepler 138 e. Na rozdíl od ostatních se nachází v obyvatelné zóně svojí hvězdy, kde by mohla existovat kapalná voda na jejím povrchu. Ze všech známých planet v systému obíhá hvězdu nejdál a se 40 % hmotnosti Země je druhá nejlehčí.

Hvězdný systém Kepler 138

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Kepler 138 218.9 ly
4 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit