do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Teleskop JWST objevil u blízkého červeného trpaslíka LHS 475 svou první exoplanetu

Dalekohled Jamese Webba si na svůj účet připsal první objevenou exoplanetu. Je jí LHS 475 b, která je jen o chlup menší než Země. Nachází se u malé hvězdy LHS 475 vzdálené 41 světelných let od Slunce.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Hvězda LHS 475 se nachází relativně blízko a je známá už dlouho. První náznaky přítomnosti exoplanety se objevily v datech z vesmírného teleskopu TESS. Ten dlouhodobě pozoruje hvězdy a hledá jejich pravidelné pohasínání, které by indikovalo přechod exoplanety. Tento signál se vědci vedení Kevinem Stevensonem a Jacobem Lustig-Yaegerem rozhodli prozkoumat pomocí teleskopu JWST.

Tranzit exoplanety LHS 475 b

Když i JWST zachytil poklesy v jasnosti hvězdy, bylo jasno - nachází se u ní exoplaneta, která ji oběhne jednou za dva dny. Ze získaných dat potom vědci určili velikost exoplanety LHS 475 b na asi 99 % velikosti Země. 

Zatím se nepodařilo určit, zda má planeta i nějakou atmosféru. Vědci spočítali teplotu na jejím povrchu na asi 300 °C. To sice v podstatě vylučuje atmosféru podobnou Zemi, mohla by ale mít podobné složení jako například Venuše.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
LHS 475 40.7 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit