do not follow here
Trpasličí planety < LIVING fUTURE

U planetky Quaoar na okraji sluneční soustavy byly objeveny prstence

Astronomům se podařilo objevit soustavu prstenců u trpasličí planety Quaoar, která se nachází v Kuiperově pásu daleko za oběžnou dráhou Neptunu. Na rozdíl od ostatních prstencových systémů ve sluneční soustavě je nově objevená struktura nezvykle daleko od obíhaného tělesa. K objevu pomohla observatoř Gran Telescopio Canarias, kterou vědci využili při okultaci, kdy Quaoar zakryl hvězdu na pozadí.Quaoar

Velikost
(km, v průměru)
Hmotnost
(% hmotnosti Měsíce)
Vzdálenost
(AU)
1 110 32 % 42-45
Planetka Quaoar (označovaná také 50000 Quaoar, nebo 2002 LM60) byla objevena už v roce 2002. V době objevení astronomové odhadovali její velikost na více než 1 290 kilometrů v průměru, což z ní dělalo největší objevený objekt ve sluneční soustavě od Pluta. Postupně však byla velikost Quaoar upřesňována směrem dolů a také byly nalezeny větší tělesa. V roce 2007 byl u planetky objeven malý měsíc Weywot s průměrem asi 80 kilometrů. Podobně jako u 2007 OR10, je i na povrchu Quaoar přítomen vodní led a metan. Předpokládaný kulatý tvar dělá z Quaoar kandidáta na trpasličí planetu,. Pro oficiální zařazení do této třídy však zatím nemáme dostatek informací.

Aktuálně

07:01
17.05.
Nová pozorování dalekohledy Gemini North a Canada France-Hawaii Telescope potvrzují existenci prstenců u planetky Quaoar. Detailnější snímky také ukazují jasný druhý prstenec, který se nachází blíž k planetce.
Těsně před a po samotné okultaci došlo ke krátkému pohasnutí hvězdy. To bylo podle vědců způsobeno právě prstenci, které světlo z hvězdy na krátko zablokovaly.

Planetka Quaoar se tak zařadila mezi 6 těles Sluneční soustavy, u kterých se vyskytují prstence - planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, trpasličí planeta Haumea a planetka Chariklo.

Na rozdíl od ostatních těles jsou však prstence Quaoar nezvykle vzdálené od planetky - přes 7 poloměrů planetky (měsíc Weywot potom obíhá 24 poloměrů daleko). V ostatních případech obíhají maximálně v poloviční vzdálenosti, kde gravitace zabraňuje jejich shlukování do měsíců.
Quaoar

Trpasličí planety

Trpasličí planeta je třída těles ve sluneční soustavě, do které patří hlavně velké planetky. Konkrétně je trpasličí planeta definována jako objekt, který má kulatý tvar, obíhá Slunce, ale na rozdíl od planet jsou na jeho oběžné dráze kolem Slunce další planetky. Aktuálně je oficiálně jako trpasličí planeta uznáváno 5 těles: Ceres, Pluto, Eris, Haumea a Makemake. Další 4 objekty jsou považovány za trpasličí planety neoficiálně: Quaoar (2002 LM60), Sedna (2003 VB12), Orcus (2004 DW) a Gonggong (2007 OR10).

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Trpasličí planety

Načítám stránku...
x zrušit