do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Astronomové našli trpasličí galaxie na kolizním kurzu, vzniknou z nich větší

Pomocí teleskopů Chandra, WISE a CFHT našli astronomové dva páry trpasličích galaxií, které nevyhnutelně míří ke srážce. Při ní dojde také ke kolizi supermasivních černých děr, které se nacházejí v jejich středech. Jde o první evidenci podobného střetu, která vnáší nové světlo do teorie formování větších galaxií a supermasivních černých děr.

MiseStartStatus
missions icon Chandra 23. 7. 1999 Probíhá


Trpasličí galaxie

Galaxie, které mají hmotnost méně než 3 miliardy Sluncí, jsou označované jako trpasličí. Jedná se o objekty víc než 20x menší než Mléčná dráha. Několik desítek podobných galaxií obíhá také naši galaxii.
Vědci už dlouho předpokládali, že ve vesmíru dochází ke spojování trpasličích galaxií. Tento proces by mohl hrát významnou roli zejména v raném vesmíru, najít přímé důkazy však s dnešními technologiemi není možné. Dalekohled Jamese Webba sice dokáže prohlédnout do tohoto období, vidí však jen výsledné masivní galaxie.

Astronomům se nicméně podařilo tento proces zpozorovat v blízkém vesmíru. Pro svůj výzkum porovnali data za několik desítek let z rentgenových, optických a infračervených teleskopů.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit