do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Astronomové zpozorovali, jak hvězda pohlcuje planetu - osud, který čeká i Zemi

Astronomové pomocí teleskopu Gemini South v Čile poprvé pozorovali první přesvědčivý důkaz o umírající hvězdě podobné Slunci, která pohlcuje exoplanetu. Poznali to podle dlouhého nízkoenergetického záblesku s označením ZTF SLRN-2020, který zachytila observatoř Gemini v Čile. Následná analýza ukázala, že se jednalo o výsledek pohlcení exoplanety červeným obrem ve vzdálenosti asi 13 tisíc světelných let.



Červený obr

Červený obr (také rudý obr) je jedna z konečných fází vývoje hvězd v hlavní posloupnosti. Tyto hvězdy už většinu svého vodíku přeměnily v helium a postupně dochází k expanzi jejich vnějších vrstev. Z hustého jádra původní hvězdy vznikne bílý trpaslík a z odhozených horních vrstev se stane planetární mlhovina.

Do fáze červeného obra se za 5 miliard dostane i Slunce. Jeho velikost se při tom nafoukne až k oběžné dráze Země nebo Marsu. 
K podobné události by mělo v Mléčné dráze docházet několikrát do roka, zatím však přímo pozorována nebyla. Při nafouknutí hvězdy dochází k obklopení blízkých planet její vnější vrstvou a tím i k jejich zpomalení. Začnou se tak přibližovat hvězdě, která je postupně svou gravitací rozdrtí.

Pozorovaný záblesk trval přibližně 100 dní a podle odhadů vědců byl způsoben pohlcením exoplanety o hmotnosti 1-10 Jupiterů. Samotná hvězda má hmotnost mezi 80 a 150 % Slunce.

Tento dosud nepozorovaný proces může naznačovat konečný osud Země, když se i naše Slunce přiblíží ke konci svého života za zhruba pět miliard let. Objevení podobných událostí v kosmu má velký význam pro lepší pochopení vývoje hvězd a interakce s planetárními systémy.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit