do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nově objevená exoplaneta Gliese 1018 b má nezvykle nízkou hustotu - mohla by mít velký podíl vody

Astronomům vedeným Amadeem Castro-Gonzálezem se podařilo objevit novou exoplanetu u blízké hvězdy Gliese 1018. Tato planeta má poloměr o 50 % větší než naše planeta a řadí se tak mezi tzv. super-Země. Podobných planet se už u blízkých hvězd podařilo najít poměrně velké množství, tato se však liší - má nezvykle nízkou hustotu - jen asi 75 % hustoty Země. To je podle nové studie zřejmě způsobeno výrazným podílem vody ve složení planety.Gliese 1018

Hvězda Gliese 1018 se nachází 72 světelných let daleko a jedná se o červeného trpaslíka. Má asi 40 % hmotnosti Slunce a je o něco chladnější.

Gliese 1018 b

Exoplaneta Gliese 1018 b má 2,7x větší hmotnost než Země a její poloměr je o polovinu větší. Rok na této exoplanetě trvá pouhých 7 dní a panují na ní teploty přesahující 180 °C. Podle vědců je pravděpodobné, že blízkost k hvězdě (6 % vzdálenosti Země od Slunce) způsobila odvanutí lehkých plynů jako vodík a helium z atmosféry. Zůstat ale mohly těžší plyny jako voda. Ta by mohla tvořit až 480 km tlustou vrstvu hydrosféry. Počítačové modely dál ukazují, že planeta má podobně jako Země jádro bohaté na železo a slupku bohatou na křemík.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Gliese 1018 72 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit