do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

U Saturnu bylo nalezeno 62 nových měsíců

Astronomům se podařilo identifikovat neuvěřitelných 62 nových měsíců obíhajících planetu Saturn. Doposud bylo známo pouze 83 těles. Saturn tak výrazně přeskočil dosavadního rekordmana v počtu měsíců - planetu Jupiter, u které jich je aktuálně známo 92.Saturn

Druhá největší planeta Sluneční soustavy. Kromě nepřehlédnutelných prstenců plynného obra je systém Saturnu zajímavý množstvím měsíců a interakcemi rozmanitých fyzikálních sil v gravitačním poli planety.

Nové měsíce byly objeveny týmem, který vedl Edward Ashton. Astronomové využili metody, při které na sebe skládali více fotografií a zároveň je posouvali podle odhadovaného pohybu měsíce v dané vzdálenosti od planety. Tímto postupem se jim podařilo odhalit objekty, které by na jediné fotografii byly příliš slabé. Podobný přístup už vědci použili při hledání měsíců u ledových obrů Uranu a Neptunu.

Použité snímky pochází z teleskopu CFHT (Canada-France-Hawaii Telescope) na Havaji. Nejmenší z nově objevených měsíců mají jen asi 2,5 kilometru v průměru. Všechny mají retrográdní oběžnou dráhu, tedy obíhají v opačném směru než planeta kolem svojí osy. To naznačuje, že se jedná o objekty zachycené gravitací Saturnu.
Saturn
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit