do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Astronomové poprvé zachytili rádiový signál ze supernovy typu Ia

Astronomům se podařilo zachytit rádiový signál ze supernovy 2020eyj. Jedná se o supernovu typu Ia, ke které dochází v binárních systémech a které mají vždy velmi podobné parametry. Jde o první případ, kdy byly rádiové vlny od této kategorie supernov zachyceny. Způsobeno to zřejmě bylo materiálem ze sousední hvězdy.Supernovy, kategorie

Supernovy typu I

K supernově může dojít, pokud hvězda pohlcuje materiál ze svého okolí (zpravidla ze sousední hvězdy). Při překročení určitého limitu dojde díky silné gravitaci k jejímu zhroucení a následné explozi.

Supernovy typu II

K supernově může také dojít kolapsem samostatné hvězdy. Zpravidla nastává, když hvězdě dojde palivo pro termojadernou fúzi, která vyrovnává gravitační sílu.

Supernova typu Ia

Když hvězdě podobné Slunci dojde palivo pro termonukleární fúzi, promění se v červeného obra a po odhození vnějších vrstev po ní zůstane horký bílý trpaslík. Ten potom pomalu chladne, ale fúze atomů v něm už neprobíhá. Jinak je tomu ale v případě, že se nachází v binárním systému, kde může gravitací vysávat hmotu ze sousední hvězdy a reakci opětovně nastartovat. Při dosažení hmotnosti kolem 1,4 Sluncí pak dochází k supernově, při které se uvolní velké množství materiálu do okolí.

2020eyj

Supernova 2020eyj byla poprvé pozorována v roce 2020 ve vzdálenosti 400 milionů světelných let. V prvních sedmi týdnech se chovala podobně jako jiné z kategorie Ia. Potom ale přestala pohasínat a ukázalo se, že následky exploze vykazují významnou přítomnost helia. Toto chování vědci připisují faktu, že uvolněný materiál z exploze narazil do oblaku bohatého právě na helium, který původní systém obklopoval. Zřejmě pocházel ze sousední hvězdy, která při explozi přišla o své vnější vrstvy. Zatím není zřejmé, proč byly rádiové signály pozorovány teprve až u supernovy 2020eyj. Astronomové nyní budou chtít prozkoumat předchozí podobné supernovy, zda se u nich v pozdějších fázích vývoje signály neobjeví také.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit