do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Astronomové objevili 12 nových supernov vzácného poddruhu typu II

Nově identifikované supernovy mají jednu společnou charakteristiku - jejich záře pomalu narůstala déle, než je běžné - víc než 40 dní. Doposud bylo objeveno pouze 16 takových případů a nový objev tak téměř zdvojnásobil jejich počet.Supernovy, kategorie

Supernovy typu I

K supernově může dojít, pokud hvězda pohlcuje materiál ze svého okolí (zpravidla ze sousední hvězdy). Při překročení určitého limitu dojde díky silné gravitaci k jejímu zhroucení a následné explozi.

Supernovy typu II

K supernově může také dojít kolapsem samostatné hvězdy. Zpravidla nastává, když hvězdě dojde palivo pro termojadernou fúzi, která vyrovnává gravitační sílu.
Podle vědců je toto chování typické pro hvězdy, které mají poloměr menší než 100násobek slunečního poloměru a zároveň mají hmotnost kolem 20 Sluncí. 

Pomocí přístroje Zwicky Transient Facility (ZTF) se astronomům podařilo identifikovat celkem 13 takových supernov, z nichž 12 nebylo dříve pozorováno. Tyto supernovy zvyšovaly jsou jasnost mezi 67 a 96 dny a jejich spektrum ukazovalo přítomnost H-alfa a baria. 

Podle závěrů nedávno zveřejněné studie supernovy vznikly v nezářivých trpasličích galaxiích nebo na okraji velkých galaxií. Většina z pozorovaných supernov se také nachází v prostředí s nízkým obsahem těžkých prvků.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit