do not follow here
Bílý trpaslík < LIVING fUTURE

Bílý trpaslík v systému HD 190412 prochází krystalizací

Bílý trpaslík je obnažené horké jádro, které zůstane po hvězdě podobné Slunci. Tyto objekty postupně chladnou a za určitých podmínek u nich dochází ke krystalizaci. Podle nového výzkumu se blízký bílý trpaslík HD 190412 C nachází v první fázi tohoto procesu.Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Pokud je bílý trpaslík tvořený metalickým kyslíkem a uhlíkem, může u něj dojít ke krystalizaci do obřího diamantu. Doba potřebná ke vzniku plně zkrystalizovaných trpaslíků je nicméně tak dlouhá, že daleko přesahuje aktuální stáří vesmíru. Žádná z hvězd ve vesmíru tedy tohoto stádia zatím nedosáhla.

HD 190412 C je součástí hvězdného systému se 4 hvězdami, který se nachází ve vzdálenosti asi 100 světelných let. V něm se nachází blízká dvojice hvězd Aa a Ab, kterou obíhá třetí složka B. Tuto trojici potom ve větší vzdálenosti obíhá právě bílý trpaslík C.

Nový výzkum mimo jiné určil stáří trpaslíka na 3,9 +- 1,9 miliard let. To z něj činí prvního krystalizujícího bílého trpaslíka s externě určeným stářím.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
HD 190412 111.2 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bílý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Bílý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit