
Nový výzkum založený na datech z instrumentu DESI, který zkoumá temnou energii, ukazuje rozdílné chování zářivých červených galaxií oproti galaxiím s kvazarem v jádru. První ze zmíněných snadněji rostou v hmotnosti a zároveň nezachycují tolik satelitních galaxií ze svého okolí.
Kvazary (Quasar - quasi-stellar object) jsou velmi zářivá jádra vzdálených galaxií. V centru těchto galaxií konzumuje supermasivní černá díra velké množství materiálu z akrečního disku, který kolem ní rotuje (tento jev se označuje jako aktivní galaktické jádro (AGN). Tím vzniká intenzivní elektromagnetické záření, které lze pozorovat na miliardy světelných let daleko. Kvazary jsou jedny z nejzářivějších a nejvzdálenějších objektů, které dnes astronomové mohou pozorovat. Blazary jsou potom kompaktní aktivní galaktická jádra, které svými energetickými proudy míří přímo k Zemi.
Výzkum vychází z dat z přístroje Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), který je instalován na teleskopu Kitt Peak National Observatory v Arizoně (USA). Jeho úkolem je mapování galaxií a jejich seskupování, z čehož vědci chtějí zjistit, jak se vesmír rozpíná. Analýza dvou typů galaxií v těchto datech ukázala na rozdíly mezi kvazary a zářivými červenými galaxiemi. Galaxie z druhé kategorie s postupujícím časem nabírají na hmotnosti více. Naopak méně často získávají menší galaxie, které by je obíhaly.