do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Kovy v atmosféře dělají z LTT 9779 b exoplanetu, která odráží nejvíc světla

Pozorování vesmírným teleskopem CHEOPS ukazují, že exoplaneta LTT 9779 b nezvykle silně odráží světlo od své hvězdy. Způsobeno je to zřejmě složením její atmosféry, která obsahuje velký podíl těžkých kovů jako je například titan.

MiseStartStatus
missions icon CHEOPS 18. 12. 2019 Probíhá


Exoplaneta LTT 9779 b byla objevena v roce 2020 u hvězdy podobné Slunci, která se nachází 264 světelných let daleko. Obíhá ji tak blízko, že to stihne jednou za 19 hodin. Díky tomu na ní panují extrémně vysoké teploty blížící se k 2 tisícům °C.

Teleskop CHEOPS pozoroval hvězdu a sledoval důkladně její zářivost. Ta výrazně poklesla v době, kdy se planeta b schovala za hvězdu. Z toho vědci usuzují, že planeta má vysokou odrazivost světla. 

Svou velikostí exoplaneta připomíná Neptun, světlo ale odráží podobně jako Venuše. Země odráží asi 30 % světla, které od Slunce přichází. U Venuše je to kolem 75 %. U exoplanety LTT 9779 b je to dokonce 80 % světla.

Pozorování exoplanety LTT 9779 b

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
LTT 9779 264.3 ly
1 exoplanet

Mise CHEOPS

Relativně levná mise CHEOPS (Characterising Exoplanet Satellite) bude mít za úkol pozorování už známých exoplanet u zářivých hvězd. Protože CHEOPS bude pozorovat už objevené exoplanety, bude se dívat ve správný moment na správné místo, aby zachytil jak planeta přechází před svojí hvězdou. Soustředit se bude na planety od velikosti Země po velikost Neptunu a bude určovat jejich přesnou velikost. 

Společně s hmotností zjištěnou jinými vědeckými přístroji tak budou vědci moci určit celkovou hustotu planet a tím i nastavit limity pro jejich složení.Parametry mise CHEOPS

  • Plánovaná délka mise: 3,5 roku
  • Průměr snímače: 32 cm
  • Cena: 50 milionů €
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit