do not follow here
Bílý trpaslík < LIVING fUTURE

V kolizi dvou bílých trpaslíků WDJ 0225-6920 vznikne nový, masivnější

Pozorování bílého trpaslíka WDJ 0225-6920 ukázala, že se ve skutečnosti jedná o dvojici trpaslíků, které se velmi těsně vzájemně obíhají. Pro astronomy jsou podobné hvězdy významné, protože mohou díky vzájemné interakci objektů dobře určit jejich parametry. Jejich studium potom přináší nové informace o evoluci hvězd.Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Dvojice bílých trpaslíků by podle odhadu vědců neměly být v Mléčné dráze ničím výjimečným, jejich počet odhadují na stovky milionů. Zatím jich však byl pozorován jen pouhý zlomek tohoto počtu.

Jednotlivé hvězdy systému WDJ 0225-6920 se vzájemně oběhnou jednou za 47 minut. Během 41 milionů let dojde k jejich kolizi a vznikne tzv. masivní bílý trpaslík. Nejhmotnější objekt tohoto typu má kolem 1,35 hmotností Slunce, masivnější objekty se zhroutí do neutronové hvězdy.

Bílý trpaslík
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
WDJ 0225-6920 1316.2 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bílý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Bílý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit