do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U hvězdy TOI 332 byla objevena planeta velikosti Neptunu s nezvykle vysokou hustotou

U malé oranžové hvězdy TOI 332 se astronomům podařilo identifikovat exoplanetu velikosti Neptunu. To by nebylo nic až tak významného, kdyby tato planeta neměla hustotu o 75 větší než Země. Zatím není zřejmé, jakým způsobem mohla tato exoplaneta vzniknout.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Hvězda TOI 332 se nachází přes 700 světelných let daleko. Má zhruba 90 % velikosti Slunce a je podobně stará. V její těsné blízkosti byla nyní objevena exoplaneta b, jejíž poloměr je víc než 3x větší než Země. Její hmotnost je nicméně víc než 50x vyšší než u naší planety, což jí dává vysokou průměrnou hustotu.

Planeta TOI 332 b svou hvězdu oběhne za necelých 19 hodin a patří tak mezi planety s velmi krátkou periodou. Díky její blízkosti hvězdě na ní panují vysoké teploty, které sahají až k 1 600 °C. Planeta se zároveň nachází v tzv. poušti Neptunů, tedy vzdálenosti od hvězdy, kde se jen zřídka vyskytují planety podobné velikosti.

Podle studie přijaté k publikaci ve vědeckém magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society má zřejmě planeta TOI 332 b zanedbatelnou atmosféru. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že se jedná o zbylé skalnaté jádro po planetě podobné Jupiteru, jejíž atmosféru odvála radiace z hvězdy. Podle vědců však hvězda nezáří tak silně, aby to dokázala. 

Mezi možné způsoby vzniku planety tak vědci řadí scénáře jako migrace planety s velkou excentricitou, kolize s jiným tělesem nebo, že vznikla v mezeře protoplanetárního disku.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
TOI 332 718.1 ly
1 exoplanet

Vznik planet

Planety vznikají z protoplanetárního disku hmoty, která rotuje kolem mladých hvězd. Tento materiál se gravitací srocuje do shluků, ze kterých časem vznikají nejprve menší tělesa a později protoplanety. Rodící se planety dál sbírají hmotu, která se nachází na jejich oběžné dráze kolem hvězdy, až tento prostor zcela vyčistí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit