do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Supernova v blízké galaxii naznačuje, jak umírají červení veleobři

Supernova SN 2023ixf je nejbližší za posledních 14 let, kterou měli astronomové možnost pozorovat. Nachází se v galaxii Větrník (Pinwheel galaxy) ve vzdálenosti 21 milionů světelných let. Detailní pozorování nyní odhalila více informací o hvězdě, která explozi způsobila.Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Supernova SN 2023ixf je pro vědce unikátní díky tomu, že se nachází blízko. To jim umožnilo ji dobře prozkoumat včetně měření polarizace světla, které v tomto případě prozkoumalo supernovu v zatím nejdřívějších momentech po explozi.

Podle nových měření se jednalo o červeného veleobra 10-20x hmotnějšího než Slunce. Před explozí hvězda do svého okolí odhodila podstatnou část své hmoty, která kolem ní vytvořily obálku. Ta v interakci s explozí vytvořila tvar podobný přesýpacím hodinám.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Supernovy

  Načítám stránku...
  x zrušit