do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Černá díra v sousední galaxii postupně pojídá hvězdu podobnou Slunci

V blízké galaxii astronomové zachytili pravidelné rentgenové záblesky, které vycházejí z jejího středu. Pocházejí od hvězdy Swift J0230, která obíhá kolem supermasivní černé díry v jádru galaxie. Pravděpodobně se jedná o dosud nepozorovaný jev, při kterém černá díra postupně ukusuje materiál z obíhající hvězdy.

MiseStartStatus
missions icon Swift 20. 11. 2004 Probíhá


Galaxie 2MASX J02301709+2836050 se nachází 500 milionů světelných let od Mléčné dráhy, tedy patří spíše k těm bližším. V jejím jádru dřímá podobně jako u dalších galaxií supermasivní černá díra. V tomto případě se jedná o relativně malý objekt o hmotnosti 10 000 - 100 000 Sluncí.

Ve středu této galaxie astronomové zpozorovali pomoci vesmírného teleskopu Swift jasný rentgenový záblesk. Další pozorování ukázala, že hvězda označená jako Swift J0230 7-10 dní intenzivně září a potom náhle přestane. Tento proces se opakuje každých 25 dní. Jedná se buď o bílého trpaslíka nebo hvězdu podobnou Slunci, v závislosti na hmotnosti tamní černé díry.

Podobné chování už astronomové zaznamenali dříve, opakovalo se ale v řádu hodin, nebo let. Swift J0230 tak spadá přesně mezi tento interval a představuje doposud nepozorovanou fázi v interakci černé díry a hvězdy. Nakonec zřejmě gravitace hvězdu zcela roztrhá v tzv. slapovém narušení.

Slapové narušení

Slapové narušení, neboli Tidal Disruption Event (TDE), je situace, která nastává při interakci hvězdy a černé díry. Při přiblížení hvězdy masivní černé díře dochází k její deformaci silnou gravitací a následnému rozpadu. Materiál z hvězdy se dostává do akrečního disku kolem černé díry, kde rotuje vysokou rychlostí a je zahříván na extrémně vysoké teploty. U vnitřní hrany disku, v blízkosti horizontu události černé díry pak vzniká intenzivní radiace, kterou lze detekovat observatořemi v rentgenovém a gama záření.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit